МАКФАКС

Култура

Младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу лауреат на Sirmium Music Fest“

Младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу лауреат на Sirmium Music Fest“

Манифестации

Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу го освои првото место и е прогласен за лауреат на натпреварот во категорија на постари пијанисти од основните школи. Наградата ја доби на интернационалниот пијанистички натпревар

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Добитник на наградата „Златен венец“ на СВП за 2017 е Чарлс Симиќ

Добитник на наградата „Златен венец“ на СВП за 2017 е Чарлс Симиќ

Манифестации

Добитник на наградата „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ (СВП) за 2017 година, е поетот и есеист од САД, роден во Белград во 1938 година, Чарлс Симиќ, соопшти Управниот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Изложба на Цветанка Јованова Хермес

Изложба на Цветанка Јованова Хермес

Изложби

  Цветанка Јованова Хермес со своите креации го поставува ултимативното човеково прашање „Кој си ти?“ на изложбата која ќе се одржи во Порта Македонија во 20.30 часот, во вторник. „Секој

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Почина Триша Браун – големата дама на американскиот танц

Почина Триша Браун – големата дама на американскиот танц

Култура

Големата дама на американскиот танц Триша Браун(80) почина во сабота по долго боледување, објавено е во понеделник. Пионерката на постмодерниот танц роден во САД во 60-сеттите години на минатиот век,

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Шведскиот филм ”Кругот” во среда и четврток во Кинотека

Шведскиот филм ”Кругот” во среда и четврток во Кинотека

Филм

Амбасадата на Шведска во Скопје, во соработка со Кинотека на Македонија, во среда и четврток од 20 часот, во Кинотеката

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Со читање на приказните од едицијата „Бајки од Македонија“ одбележан Светскиот ден на раскажувањето

Со читање на приказните од едицијата „Бајки од Македонија“ одбележан Светскиот ден на раскажувањето

Книги

Светскиот ден на раскажување приказни се одбележа со читање на приказните од едицијата „Бајки од Македонија“ пред првачињата од основното

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Објавен „Возвишување“ роман за авантурите на еден револуционер

Објавен „Возвишување“ роман за авантурите на еден револуционер

Книги

  Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје објавува дека наскоро од печат излегува романот „Возвишување“ од бугарскиот писател Милен Русков. Романот

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Почина рок легендата Чак Бери

Почина рок легендата Чак Бери

Актуелно

Легендарниот американски музичар Чак Бери почина во саботата на 90-годишна возраст, соопшти Управата на полицијата на округот Сент Чарлс, во

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Романот „Собирачи на пепел“ од Давор Стојановски избран за „Роман на годината“

Романот „Собирачи на пепел“ од Давор Стојановски избран за „Роман на годината“

Книги

Романот „Собирачи на пепел“ на Давор Стојановски е годинешен добитник на наградата „Роман на годината“, што ја доделува „Утрински весник“.

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Џоан Роулинг се враќа со нова книга

Џоан Роулинг се враќа со нова книга

Книги

  Светски познатата британска писателка Џоан К. Роулинг го објави на Твитер насловот на следната книга од серијалот кој го

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *