МАКФАКС

Актуелно

Концертот „Амбасада на мајсторството“ во изведба на руски музичари вечерва во Прилеп

Концертот „Амбасада на мајсторството“ во изведба на руски музичари вечерва во Прилеп

Daily news

Вечерва со почеток во 19.00 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи концертот „Амбасада на мајсторството“ на кој ќе настапат врвните руски млади музичари

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

АИКА ги повикува ликовните критичари за наградата “Ладислав Баришиќ”

АИКА ги повикува ликовните критичари за наградата “Ладислав Баришиќ”

Daily news

Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија распишува јавен повик за истражувачки проект од областа на ликовната критика во Македонија. Повикот ќе резултира со избор на предлог за истражувачки проект, за

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Balkan Insight: Неконтролираниот туризам на Балканот им се заканува на објектите заштитени од УНЕСКО

Balkan Insight: Неконтролираниот туризам на Балканот им се заканува на објектите заштитени од УНЕСКО

Daily news

  Поради масовниот туризам, објектите кои се дел од светското културно наследство на УНЕСКО, во Хрватска, Црна Гора и Македонија се изложени на опасност да го изгубат својот статус. Овој

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Културното наследство е важно за идентитетот и културниот туризам

Културното наследство е важно за идентитетот и културниот туризам

Daily news

„Културното наследство и одржливиот туризам“ е тема на меѓународниот ден на спомениците и локалитетите, кој го одбележуваат националните комитети на ИКОМОС во 108 земји во светот.     Годинешната тема

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Есма Реџепова целиот имот го оставила на државата (Видео)

Есма Реџепова целиот имот го оставила на државата (Видео)

Daily news

Кралицата на ромската музика Есма Реџепова-Теодосиевска, која во својот живот има одгледано 47 деца и одржано голем борј хуманитарни акции, пред

Прочитајте го целиот напис
14.04.2017

Македонска копродукција на црвениот тепих во Кан

Македонска копродукција на црвениот тепих во Кан

Daily news

Филмот „Насоки“ на Стефан Командарев, со учество на македонската продуцентска куќа „Сектор филм“ односно продуцентите Владимир Анастасов и Ангела Несторовска е

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Светскиот ден на уметноста со изложба „Религија и современа уметност“

Светскиот ден на уметноста со изложба „Религија и современа уметност“

Daily news

Во организација на Асоцијацијата за култура ИКОН, денеска во 13 часот во галеријата на Мала станица ќе биде отворена изложбата

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Театрологот Ристе Стефановски – HONORIS DOCTOR KAUSA

Театрологот Ристе Стефановски – HONORIS DOCTOR KAUSA

Daily news

Ристе Стефановски, театролог, актер, хроничар на македонското театарско совремие, основач и долгогодишен директор на Драмскиот театар, директор на Македонскиот народен

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Цртежи и графики на Мештровиќ прв пат пред домашната јавност

Цртежи и графики на Мештровиќ прв пат пред домашната јавност

Daily news

Националната галерија на Македонија оваа година е дел од европската манифестација „Европска ноќ на музеите 2017“ која ќе се одржи

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Посвежо „Охридско лето“-џез, поп, мултимедиални настани

Посвежо „Охридско лето“-џез, поп, мултимедиални настани

Daily news

Спектакулраното отворање на фестивалот е резервирано за џез квартетот „Форплеј“ кој во својата интерпретација вклучува елементи на Ар-енд- Би и

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017
1 2 3 92

Макфакс е-билтен

Email *