МАКФАКС

Актуелно

Франција го одликуваше Луан Старова со Офицер од редот на Легија на честа

Франција го одликуваше Луан Старова со Офицер од редот на Легија на честа

Daily news

Академикот и писател Луна Старова, е одликуван со големото француско признание Офицер од редот на Легија на честа. Старова е првиот амбасадор на Република Македонијна во Франција, универзитетски професор и

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017

Боб Дилан ќе загуби 900.000 долари ако не го испочитува Нобел

Боб Дилан ќе загуби 900.000 долари ако не го испочитува Нобел

Daily news

Минатогодишниот добитник на престижната Нобелова награда за книжевност, Боб Дилан ќе го загуби паричниот износ во висина од 900.000 долари доколку не го испочитува правилото, да достави свое предавање во

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017

„Хари Потер и проколнатото дете“ ги сруши рекордите во историјата на „Лоренс Оливие“-подобра и од книгата и од филмот, велат критичарите

„Хари Потер и проколнатото дете“ ги сруши рекордите во историјата на „Лоренс Оливие“-подобра и од книгата и од филмот, велат критичарите

Daily news

Со 11 номинации, и речиси исто толку награди, пиесата „Хари Потер и проколнатото дете“ ги сруши рекордите во освоени награди, во историјата на доделувањето на престижната театарска награда „Лоренс Оливие“.

Прочитајте го целиот напис
10.04.2017

Наштимај се, плукни и запеј – „Бјело дугме“ ќе грми во Скопје

Наштимај се, плукни и запеј – „Бјело дугме“ ќе грми во Скопје

Daily news

  „Пљуни и запевај моја Југославијо“, „Липе цвату“ „Ружица си била“, легендарните хитови на „Бјело дугме“, во состав на Горан Бреговиќ, Ален Исламовиќ, Младен Воичиќ-Тифа и уште 40 музичари, ќе

Прочитајте го целиот напис
06.04.2017

Околу 50 историски златни артефакти се пронајдени при операција против шверцери во северна Турција

Околу 50 историски златни артефакти се пронајдени при операција против шверцери во северна Турција

Daily news

  Вкупно 48 историски артефакти се запленети за време на операција против шверцери кои работеле во северната турска провинција Корум,

Прочитајте го целиот напис
03.04.2017

Почина рок легендата Чак Бери

Почина рок легендата Чак Бери

Актуелно

Легендарниот американски музичар Чак Бери почина во саботата на 90-годишна возраст, соопшти Управата на полицијата на округот Сент Чарлс, во

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Одржано основачкото собрание на Academia Balkanika Europeana

Одржано основачкото собрание на Academia Balkanika Europeana

Актуелно

Од меѓународниот симпозиум „Хамлет и Европа – Да се биде или не!“, што се одржа во рамките на одбележувањето на

Прочитајте го целиот напис
02.03.2017

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Традиционални и модерни мартинки ќе бидат изложени во Скопје

Актуелно

  Меѓународна изложба на која ќе бидат изложени рачно изработени мартинки од Македонија, Бугарија и Романија ќе биде отворена во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Интернационален симпозиум „Хамлет и Еевропа – да се биде или не!“

Интернационален симпозиум „Хамлет и Еевропа – да се биде или не!“

Актуелно

  Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска филмска, театарска и танцова академија – Скопје е организатор на интернационалниот симпозиум насловен: „Хамлет

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“

Интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“

Актуелно

  Прв интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“, ќе се одржи во вторник во Битола, во организација

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *