МАКФАКС

Актуелно

Импресивно и епохално откритие на предисториски цртеж во Драмче

Импресивно и епохално откритие на предисториски цртеж во Драмче

Актуелно

Во селото Драмче, во источна Македонија, теренската екипа со која раководеше д-р Душко Алексовски, откри и документираше праисториски цртеж кој претставува зооморф, животинска фигура, слична на остатоците на прастари животни,

Прочитајте го целиот напис
23.12.2016

Промоција на публикација „Британски уметници од колекцијата на Остен“

Промоција на публикација „Британски уметници од колекцијата на Остен“

Актуелно

  Публикацијата „Британски уметници од колекцијата на Остен“, која е резултат на соработката меѓу Британски совет, Галеријата Остен и делегацијата на Европската унија во Скопје, ќе биде промовирана во среда,

Прочитајте го целиот напис
21.12.2016

Ортајли: Архивските документи се од огромно значење за историјата на Македонија

Ортајли: Архивските документи се од огромно значење за историјата на Македонија

Актуелно

Познатиот турски историчар со светско реноме, професорот на Универзитетот „Галатасарај“ во Истанбул Илбер Ортајли, кој минатата недела учествуваше на дводневната меѓународната конференција одржана по повод  јубилејот 70 години од Институтот

Прочитајте го целиот напис
18.12.2016

Огромна заинтересираност за „Балет на мраз“ ќе има и четврта претстава

Огромна заинтересираност за „Балет на мраз“ ќе има и четврта претстава

Актуелно

  Поради огромната заинтересираност за гала спектакалот „Балет на мраз“, се отвора дополнителна четврта претстава и тоа од 13 часот во сабота на 17- ти декември во Македонската опера и

Прочитајте го целиот напис
15.12.2016

Камбери и Димков ја добија државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин”

Камбери и Димков ја добија државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин”

Актуелно

  Публицистот Аљуш Камбери и новинарот Тони Димков се добитници на државната награда „Мито Хаџи Василев- Јасмин”. Одборот за доделување

Прочитајте го целиот напис
12.12.2016

Научна средба по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски

Научна средба по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски

Актуелно

  По повод патрониот празник и одбележувањето на големиот јубилеј – 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, Националната

Прочитајте го целиот напис
06.12.2016

Археолозите ја потврдија автентичноста на гробот на Исус во Ерусалим

Археолозите ја потврдија автентичноста на гробот на Исус во Ерусалим

Актуелно

Гробницата на Исус Христос во црквата на Воскресението Христово во Ерусалим е конкретната гробница која во IV век ја пронашла

Прочитајте го целиот напис
05.12.2016

Данијела Савиќ, „Форми“ и „Securicom” добитници на наградите на Skopje Design Week

Данијела Савиќ, „Форми“ и „Securicom” добитници на наградите на Skopje Design Week

Актуелно

  Доделени првите награди на дизајнерите за време на Неделата на дизајн во Скопје, во три категории, најдобар студенски производ/прототип,

Прочитајте го целиот напис
28.11.2016

Викендов на Skopje Design Week работилници за деца и за возрасни

Викендов на Skopje Design Week работилници за деца и за возрасни

Актуелно

  Шестото издание на Недела на дизајнот во Скопје, влегува во завршната фаза, а пред доделувањето на наградите во недела,

Прочитајте го целиот напис
26.11.2016

Во Париз најден мртов контроверзниот фотограф Дејвид Хамилтон

Во Париз најден мртов контроверзниот фотограф Дејвид Хамилтон

Актуелно

Британскиот фотограф Дејвид Хамилтон е пронајден мртов во неговиот стан во Париз, пренесе во саботата AFP, повикувајќи се на извори

Прочитајте го целиот напис
26.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *