21/01/2017

Никол Кидман во американскиот римејк на францускиот филм „Недопирливите“

Австралиската актерка Никол Кидман преговара за улогата во римејкот на големиот француски филмски хит од 2011 година „Недопирливите“ (Les Intouchables), дознава порталот Deadline. Во комедијата...

Проекција на етнолошки документарни филмови „Весела е година, голем клас на нива“

  Во пресрет на празникот Василица во Музејот на Македонија, во четврток, во 11 часот ќе се одржи проекција на етнолошки документарни филмови насловена „Весела...

Филмот „La La Land“ рекорден победник на Златните глобуси

Музичката комедија „La La Land“ е големиот победник на годинешното доделување на филмските и телевизиски награди Златен глобус, кое се одржа ноќта кон понеделниот...

Филмот „La La Land“ со најмногу номинации за Златен глобус

Во трката за Златните глобуси кои ќе се доделуваат во неделата ноќта со најмногу номинации влегуваат музичката комедија „La La Land“ и двете драми...

Јиржи Свобода е добитник на наградата на Охридската академија за хуманизам

  Интренационалното жири на Охридската академија на хуманизмот едногласно одлучи Светската награда за хуманизам за 2017 година да му ја додели на големото име на...
video

Режисерот на хоророт „The Ring” снима нов психолошки трилер

  „A Cure for Wellness" е новиот американско-германски психолошки трилер кој го потпишува режисерот на култниот хорор филм„The Ring" Гор Вербински. Во филмот на сценаритите Вербински...

Креаторот на Бамби почина на 106 години

Американскиот уметник од кинеско потекло, Тајрус Вонг, легендата на студијата „Walt Disney“ кој е авторот на омилениот детски цртан лик срната Бамби, починал оваа...

Почина актерот Вилијам Кристофер, од серијата MASH

Американскиот актер Вилијам Кристофер кој го толкуваше ликот на воениот свештеник во култната телевизиска серија MASH, починал во саботата на 84 годишна возраст во...

Скарлет Јохансон ‘најпродавана’ актерка годинава

Холивудската актерка Скарлет Јохансон ја предводи годинешната листа на актери според магазинот Forbes, кој наведува дека филмовите во кои таа игра во кината ширум...

Босанскиот лауреат на Берлинале 2013 ја продаде наградата поради сиромаштија

Босанскохерцеговскиот актер Назиф Муиќ, добитник на наградата на Берлинскиот филмски фестивал во 2013 година за најдобра машка улога, ја продаде својата статуетка Сребрена мечка...