МАКФАКС

Филм

Бојан Вулетиќ, режисер на „Реквием за госпоѓа Ј.“: Не е сѐ така црно

Бојан Вулетиќ, режисер на „Реквием за госпоѓа Ј.“: Не е сѐ така црно

Daily news

Иако горчливо чувство кое задолжително треба да се исплакне со солзи, зрелата естетика и јасната драматургија примарно оставаат впечаток по гледањето на филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“, што вчеравечер беше

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

„Реквием за госпоѓа Ј.“ – Кошмар во соседството

„Реквием за госпоѓа Ј.“ – Кошмар во соседството

Daily news

Постои ли формула за правење успешен филм на Балканот? Ако ги погледнеме последните успеси на филмовите од балканските кинематографии изминативе години, тие и покрај „розовата“ диоптрија, сепак, спаѓаат во второкласните

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Маша и Медо во Cineplexx од 20. април

Маша и Медо во Cineplexx од 20. април

Daily news

  Големиот светски хит, анимираниот филм “Маша и Медо” , на 20 април ќе биде прикажан во киното Cineplexx. Руската анимирана серија “Маша и Медо” е една од најпопуларните франшизи

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

„Насоки“ на Командарев во копродукција со Македонија на Канскиот филмски фестивал

„Насоки“ на Командарев во копродукција со Македонија на Канскиот филмски фестивал

Daily news

Филмското остварување „Насоки“ e новиот филм на бугарскиот режисер Стефан Командарев што е селектиран во конкуренцијата на престижната програма „Извесен поглед“ (Un Certain Regard) на Канскиот филмски фестивал, кој годинава

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Замина уште една холивудска ѕвезда

Замина уште една холивудска ѕвезда

Daily news

  На 97 години почина една од најпознатите икони на Холивуд – Џејмс Клифтон, објавија во неделата светските агенции. Тој

Прочитајте го целиот напис
16.04.2017

Македонска копродукција на црвениот тепих во Кан

Македонска копродукција на црвениот тепих во Кан

Daily news

Филмот „Насоки“ на Стефан Командарев, со учество на македонската продуцентска куќа „Сектор филм“ односно продуцентите Владимир Анастасов и Ангела Несторовска е

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

„Крајот на времето“ на Манчевски по светската премиера награден на фестивалот во Аспен

„Крајот на времето“ на Манчевски по светската премиера награден на фестивалот во Аспен

Daily news

  Новиот филм „Крајот на времето“ на Милчо Манчевски освoи награда на  филмскиот фестивал „Шортфест“ што се одржа во Аспен,

Прочитајте го целиот напис
10.04.2017

„Борба за смрт“ на фестивал во Лос Анѓелес

„Борба за смрт“ на фестивал во Лос Анѓелес

Daily news

  Краткометражниот македонски филм „Борба за смрт“, на режисерката Елеонора Венинова, кој од премиерата до денес обиколи многу значајни фестивали,

Прочитајте го целиот напис
07.04.2017

Филмот „Македонскиот идентитет низ историјата“ промовиран во Пула

Филмот „Македонскиот идентитет низ историјата“ промовиран во Пула

Филм

  Во градската библиотека на Пула во Хрватска, пред граѓаните меѓу кои имаше и Македонци, беше промовиран Документарниот филм „Македонскиот

Прочитајте го целиот напис
31.03.2017

Третина од кино посетителите имаат над 50 години

Третина од кино посетителите имаат над 50 години

Филм

Повеќе од третина од посетителите во кината имаат повеќе од 50 години и би можеле да станат новата „златна жила“

Прочитајте го целиот напис
31.03.2017
1 2 3 114

Макфакс е-билтен

Email *