Сарандон и Ланг во серијата за Џоан Крафорд и Бет Дејвис

Сарандон и Ланг во серијата за Џоан Крафорд и Бет Дејвис

Од неделата на американската кабелска телевизија FX почнува прикажувањето на серијата на режисерот Рајан Марфи под насловот „Кавга: Бет и Џоан“, драматизација на соперништвото меѓу двете филмски диви Бет Дејвис, чијшто лик го толкува Сузан Сарандон, и Џоан Крафорд која ја толкува Џесика Ланг, за време на снимањето на филмот „Што се случи со Бејби Џејн?“.

На премиерата на серијата одржана во средата 70-годишната Сузан Сарандон за Reuters изјави дека можела да се идентификува со Бет Дејвис, бидејќи „себеси никогаш не се гледала како една од убавиците“, а 67-годишната Џесика Ланг рече дека ликот на Џоан Крафорд целосно е спротивен од нејзиниот приватен карактер. Имено, Крафорд израснала со насилна мајка и била опседната со одржувањето на имиџот на филмска ѕвезда, и постојано живеела во страв од сиромаштија.

Ланг забележа притоа дека проблемот на актерките, иако дејствието на серијата е сместено во шеесеттите години од минатиот век, значително не се измениле.

„Тие проблеми се многу актуелни. Подеднакво е актуелно она низ што жените минувале и тогаш и денес… всушност ништо не се изменило. Серијата претставува микрокосмос на она низ што жените генерално минуваат во текот на процесот на стареење…, стануваат невидливи, непривлечни и непосакувани“, смета Ланг.

Сарандон, пак, смета дека границата за годините кога Холивуд ги отфрлал актерките како стари крпи денес незначително е симната. Смета и дека денес мајчинството нема на актерката да ѝ ја упропасти кариерата. Го наведе притоа својот пример, нејзината кариера процутел откако навршен четириесет.

Џоан Крафорд и Бет Дејвис биле големи ривалки и пред почетокот на снимањето на филмот „Што се случи со Бејби Џејн?“, нискобуџетен психолошки трилер/хорор за остареана актерка, којашто ја толкува Дејвис, која во старата холивудска вила ја држи во заточеништво својата сестра параплегичарка која ја толкува Крафорд, Филмот е снимен во 1962 година, во времето кога и двете актерки Холивуд помалку почнал да ги заборава. Бет имала 54, а Џоан 58 години.

Меѓутоа, филмот постигнал изненадувачки успех, добивајќи пет номинации за Оскари, и ги оживеал кариерите на двете актерки кои веќе биле во надолна линија.

Авторот на серијата Рајан Марфи вели дека станува збор за приказната за две сопернички којашто истовремено е тажна, емотивна и болна и деликатна.

„Тоа е потресен портрет на две жени кои биле жртви на мажите, медиумите и филмските студија…, поточно, една поучна феминистичка приказна“, смета Марфи додавајќи оти му изгледа оти прашањето на сексизмот, мизогинијата и дискриминацијата кон годините кај жените во Холивуд не е значително променета.

Покрај Сарандон и Ланг, во серијата од осум епизоди играат и Кетрин Зита-Џонс, којашто ја толкува Оливија де Хавиленд, Стенли Тучи кој го игра Џек ворнер, Алфред Молина како Роберт Олдрич, Кети Бејтс и друго. Извршен продуцент ќе биде Бред Пит./крај/мф/сн