21/01/2017

Почина актерот и комедијант Рики Харис

  Актерот и комедијант Рики Харис, почина во понеделник на возраст од 54 години, јави The Hollywood Reporter. Како што соопшти неговиот менаџер Синди Амберт, актерот...

Македонскиот кандидат за Оскар „Ослободувањето на Скопје“ прикажан во Лос Анџелес

Филмот „Ослободувањето на Скопје“, македонско-хрватско-финска копродукција во режија на прославениот актер од поранешните југословенски простори Раде Шербеџија, кому ова му е режисерско деби, и...

Соништата посилни од реалноста во најновиот филм на Вуди Ален

Вуди Ален е често интересен и прониклив режисер, драматичен и провокативен. Филмот „Кафе-Сосајети“ не е еден од неговите најдобри филмови. Вуди Ален ги...

Филмаџии од Холивуд ќе инвестираат во проектот „Битола филмски град“

Снимање на документарен филм, снимање на игран филм во кој ќе настапи светски познатата филмска ѕвезда Мерил Стрип и изградба на филмско студио во...

Објавен Конкурсот за филмска критика на CINEDAYS

Конкурсот за филмска критика, е објавен и годинава во рамките на CINEDAYS.Конкурсот е од отворен карактер, а пред сè е наменет нa...

Почина Мишел Морган – жената со најубави очи во француската кинематографија

Актерката Мишел Морган, една од најголемите француски актерки на 20-сеттиот век, на љубителите на филмот позната како жената со најубави очи во францускиот филм,...

Креаторот на Бамби почина на 106 години

Американскиот уметник од кинеско потекло, Тајрус Вонг, легендата на студијата „Walt Disney“ кој е авторот на омилениот детски цртан лик срната Бамби, починал оваа...

За За Габор, првата актерка која ги полнеше трач рубриките, почина на 99 години

Прочуената актерка од унгарско потекло кој стана првата славна холивудска личност позната повеќе по својот приватен живот отколку по бројните филмски улоги улоги, За...

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ награден на фестивал во Турција

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ на авторката Елеонора Венинова се закити со уште една награда: „Златна мачка“ за втор најдобар филм во меѓународна конкуренција...

Новите „Ѕвездени војни“ викендов заработиле 155 млн долари

Филмот „Rogue One: A Star Wars Story“ ги распродал мултиплекс кината во САД и заработил 155 милиони долари, што е второто најдобро остварување на...