МАКФАКС

Филм

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Култура

  Еден од најпопуларните и најнаградувани документарни филмови во последните неколку години “Спасувајќи го Мес Ајнек” (Saving Mes Aynak) ќе биде премиерно прикажуван пред македонската публика овој вторник (28 февруари)

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Германската актерка Марика Рек била советски разузнавач

Германската актерка Марика Рек била советски разузнавач

Филм

Познатата германска филмска актерка и пејачка од унгарско потекло Марика Рек била советски разузнавач, според содржината декласифицираните документи од архивите на Федералната разузнавачка служба на Германија.   Марика Рек во

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Унгарскиот филм „Тело и душа“ победник на 67-то Берлинале

Унгарскиот филм „Тело и душа“ победник на 67-то Берлинале

Филм

Унгарскиот филм „Тело и душа“ на режисерката Илдико Енједи е добитник на Златната мечка, главната награда за најдобар филм на 67-то издание на меѓународниот берлински филмски фестивал, беше објавеново саботата

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Почна Фестивалот на нов британски филм Play UK

Почна Фестивалот на нов британски филм Play UK

Култура

  Фестивалот на нов британски филм „PlayUK“ се отвори во четвртокво кино Милениум со премиерното прикажување на долгоочекуваното продолжение „Т2 Треинспотинг“. Фестивалот беше официјално отворен од страна на британскиот амбасадор,

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Филмот “Устав на република Хрватска” со главна награда на фестивалот во Санта Барбара

Филмот “Устав на република Хрватска” со главна награда на фестивалот во Санта Барбара

Филм

Филмот “Устав на република Хрватска” во режија на Рајко Грлиќ со македонска копродукција ја имаше својата премиера во САД, во

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017

Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Филм

Мјузиклот „La La Land“ триумфираше на годинешното 70-то доделување на наградата на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (British

Прочитајте го целиот напис
13.02.2017

Денови на кинескиот филм во Кинотека

Денови на кинескиот филм во Кинотека

Филм

Денови на кинескиот филм ќе бидат организирани од сабота до 16 февруари во Кинотеката на македонија, а по повод Празникот

Прочитајте го целиот напис
11.02.2017

Џек Николсон се враќа со римејкот на „Тони Ердман“

Џек Николсон се враќа со римејкот на „Тони Ердман“

Филм

Светската актерска легенда Џек Николсон, по седум години, се чини, е подготвен да се врати на големите екрани во главната

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Македонскиот филм „Златна петорка“ на фестивал во Индија

Македонскиот филм „Златна петорка“ на фестивал во Индија

Филм

Долгометражниот игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски, а во продукција на Револушн, од 4 до 9 февруари

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Шазел за „Ла Ла Ленд“ ја освои наградата на американското Здружение на режисерите

Шазел за „Ла Ла Ленд“ ја освои наградата на американското Здружение на режисерите

Филм

 Американскиот режисер Демиен Шазел кој го режираше мјузиклот „Ла Ла Ленд“(La La Land) ја освои главната награда на Здружението на

Прочитајте го целиот напис
05.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *