МАКФАКС

Филм

„T2 Треинспотинг“ го отвора новиот фестивал на британски филм PlayUK

„T2 Треинспотинг“ го отвора новиот фестивал на британски филм PlayUK

Филм

Британскиот совет и Младинскиот културен центар ја покануваат публиката на единствениот меѓународен фестивал на британски филм – PlayUK. Од 16 до 19 февруари публиката во шест градови во регионот ќе

Прочитајте го целиот напис
26.01.2017

Почина наградуваната актерка Мери Тајлер Мур

Почина наградуваната актерка Мери Тајлер Мур

Култура

Американската актерка Мери Тајлер Мур, добитничка на неколку престижни награди Еми и Златен глобус почина на 80-годишна возраст, објави во средата нејзината портпаролка Мара Баксбаум. Според соопштението, актерката починала опкружена

Прочитајте го целиот напис
25.01.2017

Филмот „Кога денот немаше име“ инспириран од злосторството кај Смилковско езеро на Берлинале

Филмот „Кога денот немаше име“ инспириран од злосторството кај Смилковско езеро на Берлинале

Култура

  Новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска во продукција на „Сестри и Брат Митевски“ кој е инспириран од злосторството кај Смилковско езеро крај Скопје, својата

Прочитајте го целиот напис
25.01.2017

Скопје Синема Сити – Загревање – 3 и 4 февруари во Кинотека на Македонија

Скопје Синема Сити – Загревање – 3 и 4 февруари во Кинотека на Македонија

Култура

  На 3 и 4 февруари, во Кинотека на Македонија ќе започне Скопје Синема Сити – Загревање, настан на којшто ќе биде прикажан избор на филмови од второто издание на

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

„La La Land“ со 14 номинации за Оскар

„La La Land“ со 14 номинации за Оскар

Култура

  Мјузиклот „La La Land” доби 14 номинации за Оскар, од Американската академија за филм и наука за 89.доделување на

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Осмото продолжение на „Ѕвездени војни“ ќе го носи насловот „Последниот џедај“

Осмото продолжение на „Ѕвездени војни“ ќе го носи насловот „Последниот џедај“

Филм

Осмото поглавје од култниот филмски еп и најпопуларен серијал во историјата „Ѕвездени војни“ ќе го носи насловот „Последниот џедај“ (Star

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Почина британскиот актер Горден Кеј – Рене од култната серија „Ало, Ало“

Почина британскиот актер Горден Кеј – Рене од култната серија „Ало, Ало“

Филм

Британскиот театарски и телевизиски актер Горден Фицџералд Кеј, најпозната по улогата во долгогодишната хумористична телевизиска серија „Ало, Ало“, почина во

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017

Во вторник ќе се објават номинациите за Оскар

Во вторник ќе се објават номинациите за Оскар

Култура

  Американската академија за филм и наука во вторник ќе ги соопшти номинираните филмови за наградата Оскар, чие свечено 89

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017

Почнува 33-от Санденс филмски фестивал, Бланшет со 13 улоги во еден филм

Почнува 33-от Санденс филмски фестивал, Бланшет со 13 улоги во еден филм

Филм

Најголемиот американски фестивал на независниот филм Санденс во четвртокот по 33-тие пат ќе биде отворен во Парк Сити, кој во

Прочитајте го целиот напис
19.01.2017

Аријана Гранде и Џон Леџенд снимаат дует за „Убавицата и ѕверот“

Аријана Гранде и Џон Леџенд снимаат дует за „Убавицата и ѕверот“

Филм

Американската пејачка и актерка Аријана Гранде и пејачот Џон Леџенд ја снимаат насловната музичка тема за култниот филм „Убавицата и

Прочитајте го целиот напис
16.01.2017

Макфакс е-билтен

Email *