21/01/2017

На изложба во Париз поставена верна репродукција на собата во која живее Асанж

Веродостојна реплика на собата во којашто живее и работи основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WkiLieaks, Австралиецот Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон,...

Изложбата на фотографии „Липицанци“ во НЛБ Галеријата

Изложбата на фотографии насловена како „Липицанци“ од фотографката Аленка Славинец, ќе биде отворена во петок напладне во НЛБ Галеријата. Изложбата организирана од страна на Словенечката...

Изложба „Глорија и Глорија“ – фотографски есеј на Зоран Шекеров

  Во рамки на Националната галерија „Мала станица“, во вторник со почеток од 19.30 часот ќе биде отворена самостојната изложба „Глорија и Глорија“ на фотографот...

Десетта археолошка изложба

  Отворање на 10-та Јубилејна археолошка изложба - Декада на активирање на археолошките ресурси на Македонија, ќе се случи во среда во НУ Археолошки музеј...

Погледнете ги прекрасните дела на победниците од Trash for art 2016

  Прекрасни дела како риба од капачиња, елка од катрон и пластични шишиња, икона од обвивки од цигари и други се победници на овогодинешниот награден...

Концерт на Репетитор во МКЦ

  Еден од највредните бендови на српската музичка сцена Репетитор, во петок вечер, настапуваат во Младинскиот културен центар во Скопје. Дека се еден од највредните бендови...

Изложба на скулптури во Прилеп

  Изложбата на скулптури од двајцата македонски уметници Валентина К. Стевановска и Миле Брцески ќе биде отворена во петок, во 19 часот во галеријата „Борко...

Изложба на дела од 250 уметници на „Остен биеналето на цртеж“

  Централниот настан од официјалната програма на „Остен биеналето на цртеж“ ќе се одржи во четврток во Националната галерија – Чифте aмам во 20 часот,...

Изложба „Вевчански видувања“ за 2016 година во НЛБ Галеријата

Изложбата од слики на традиционалната Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ за 2016 година ќе биде отворена во четврток во 19 часот, во НЛБ Галеријата. На...

Очите – главна инспирација на изложбата „Les yeux de la mama“

Изложбата „Les yeux de la mama“ ќе биде отворена во среда вечер во концептуалната продавница „Wonderlust“, на улица Македонија во Скопје. На изложбата ќе бидат...