21/01/2017

Повеќедневно дизајнерско искуство за публика со изострени сетила

Деветто издание на Скопје постер фестивал годинава ќе биде организиран од 21-ви до 30-ти ноевмри во Музеј на Град Скопјеа, а во првите три...

Наташа Милованчев изложува во Прилеп

Во галеријата „Борко Лазески“ во Прилеп петок навечер во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Кодирани пејзажи: Исток – Запад рециклирано“ од ликовната уметница...

Изложба на македонскиот уметник Жанета Гелевска Велјаноска во Лондон

Уште едно преставување на македонски сликар во срцето на уметноста, откако македонската уметница Жанета Гелевска Велјаноска – Жани во среда ќе се претстави со...

Погледнете ги прекрасните дела на победниците од Trash for art 2016

  Прекрасни дела како риба од капачиња, елка од катрон и пластични шишиња, икона од обвивки од цигари и други се победници на овогодинешниот награден...

На изложба во Париз поставена верна репродукција на собата во која живее Асанж

Веродостојна реплика на собата во којашто живее и работи основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WkiLieaks, Австралиецот Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон,...

Монографија за сликарството на Павле Кузмановски

Монографијата за сликарството на Павле Кузманоски ќе биде промовирана во четврток вечер во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје.     На уводните страници од монографијата,...

Самостојна изложба на ликовниот уметник Горан Боев во Кавадарци

Самостојна изложба на реномираниот македонски ликовен уметник, Горан Боев ќе биде отворена од денес па во следните 10 дена во Музеј галерија во Кавадарци. Станува...

Изложба „Глорија и Глорија“ – фотографски есеј на Зоран Шекеров

  Во рамки на Националната галерија „Мала станица“, во вторник со почеток од 19.30 часот ќе биде отворена самостојната изложба „Глорија и Глорија“ на фотографот...

Изложба „Историја на наследството“

Изложбата „Историја на наследството“ (Словенија и сукцесијата по распаѓањето на Југославија), која ја подготви Архивот на Република Словенија во соработка со РТВ Словенија и...

Изложба на слики на сликарот Илија Спасовски Чендо во МКЦ

Изложба на слики на сликарот Илија Спасовски Чендо од Неготино ќе биде отворена во петок вечер во Галеријата на МКЦ. Член е на ДЛУМ,...