МАКФАКС

Изложби

Групна изложба во Кавадарци „Нашата Фукушима“

Групна изложба во Кавадарци „Нашата Фукушима“

Изложби

  Меѓународна групна изложба со повеќе од 100 учесници, насловена „Нашата Фукушима“, ќе се одржи во петок во Домот на култура „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци. Отворањето е во 19 часот.

Прочитајте го целиот напис
20.01.2017

Мултимедијалниот проект „Континуум“ на Игор Јосифов изложен во Уметничката галерија во Тетово

Мултимедијалниот проект „Континуум“ на Игор Јосифов изложен во Уметничката галерија во Тетово

Изложби

Мултимедијалниот проект „Континуум“ на уметникот Игор Јосифов од вчеравечер е изложен во Уметничката галерија во Тетово. Сите љубители на уметноста ќе може да ја погледнат изложбата до сабота, 21 јануари.

Прочитајте го целиот напис
19.01.2017

Изложба на проектот „Ничија земја“ со кој Македонија беше на Венециското биенале

Изложба на проектот „Ничија земја“ со кој Македонија беше на Венециското биенале

Изложби

  Македонскиот павиљон на 15. Венециско биенале за архитектура 2016, со проектот „Ничија земја“ на архитектите Стоундизајн од Скопје ќе се постави во Музејот на современата уметност во Скопје, во

Прочитајте го целиот напис
17.01.2017

На изложба во Париз поставена верна репродукција на собата во која живее Асанж

На изложба во Париз поставена верна репродукција на собата во која живее Асанж

Изложби

Веродостојна реплика на собата во којашто живее и работи основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WkiLieaks, Австралиецот Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон, е дел од изложбата под наслов

Прочитајте го целиот напис
14.01.2017

Изложбата на фотографии „Липицанци“ во НЛБ Галеријата

Изложбата на фотографии „Липицанци“ во НЛБ Галеријата

Изложби

Изложбата на фотографии насловена како „Липицанци“ од фотографката Аленка Славинец, ќе биде отворена во петок напладне во НЛБ Галеријата. Изложбата

Прочитајте го целиот напис
13.01.2017

Изложба „Глорија и Глорија“ – фотографски есеј на Зоран Шекеров

Изложба „Глорија и Глорија“ – фотографски есеј на Зоран Шекеров

Изложби

  Во рамки на Националната галерија „Мала станица“, во вторник со почеток од 19.30 часот ќе биде отворена самостојната изложба

Прочитајте го целиот напис
10.01.2017

Десетта археолошка изложба

Десетта археолошка изложба

Изложби

  Отворање на 10-та Јубилејна археолошка изложба – Декада на активирање на археолошките ресурси на Македонија, ќе се случи во

Прочитајте го целиот напис
28.12.2016

Погледнете ги прекрасните дела на победниците од Trash for art 2016

Погледнете ги прекрасните дела на победниците од Trash for art 2016

Изложби

  Прекрасни дела како риба од капачиња, елка од катрон и пластични шишиња, икона од обвивки од цигари и други

Прочитајте го целиот напис
23.12.2016

Концерт на Репетитор во МКЦ

Концерт на Репетитор во МКЦ

Естрада

  Еден од највредните бендови на српската музичка сцена Репетитор, во петок вечер, настапуваат во Младинскиот културен центар во Скопје.

Прочитајте го целиот напис
23.12.2016

Изложба на скулптури во Прилеп

Изложба на скулптури во Прилеп

Изложби

  Изложбата на скулптури од двајцата македонски уметници Валентина К. Стевановска и Миле Брцески ќе биде отворена во петок, во

Прочитајте го целиот напис
23.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *