МАКФАКС

Книги

Со читање на приказните од едицијата „Бајки од Македонија“ одбележан Светскиот ден на раскажувањето

Со читање на приказните од едицијата „Бајки од Македонија“ одбележан Светскиот ден на раскажувањето

Книги

Светскиот ден на раскажување приказни се одбележа со читање на приказните од едицијата „Бајки од Македонија“ пред првачињата од основното училиште „Коле Неделковски“ во градската библиотека „Браќа Миладиновци. Наратори на

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Објавен „Возвишување“ роман за авантурите на еден револуционер

Објавен „Возвишување“ роман за авантурите на еден револуционер

Книги

  Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје објавува дека наскоро од печат излегува романот „Возвишување“ од бугарскиот писател Милен Русков. Романот е добитник на Наградата за литература на Европската унија во

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Романот „Собирачи на пепел“ од Давор Стојановски избран за „Роман на годината“

Романот „Собирачи на пепел“ од Давор Стојановски избран за „Роман на годината“

Книги

Романот „Собирачи на пепел“ на Давор Стојановски е годинешен добитник на наградата „Роман на годината“, што ја доделува „Утрински весник“. Според жири комисијата, овој роман „претставува книжевно остварување кое се

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Џоан Роулинг се враќа со нова книга

Џоан Роулинг се враќа со нова книга

Книги

  Светски познатата британска писателка Џоан К. Роулинг го објави на Твитер насловот на следната книга од серијалот кој го пишува под псевдонимот Роберт Галбрејт, пренесе во средата ТАСС.  

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Книга и цвеќе за читателките по повод 8 Март во Ресен

Книга и цвеќе за читателките по повод 8 Март во Ресен

Книги

  Пет години по ред на 8 Март, во Домот на културата „Драги Тозија“ од Ресен, се одржува средба со

Прочитајте го целиот напис
08.03.2017

Вера Калин со „Бездомникот со златен часовник“ прогласена за најчитан автор во 2016

Вера Калин со „Бездомникот со златен часовник“ прогласена за најчитан автор во 2016

Книги

  Младата писателка Вера Калин односно, Верче Карафилоска е најчитан автор во 2016, година, а признанието и беше врачено во

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Книгата – совршен подарок за секоја дама

Книгата – совршен подарок за секоја дама

Книги

  Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на Книга подарок за посебна дама како тебе, која во месецот

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Во Франција, сепак, објавена контроверзната книга „Исламски фашизам“

Во Франција, сепак, објавена контроверзната книга „Исламски фашизам“

Книги

Есејот „Исламска фашизам“ на германскиот државјанин од египетско потекло Хамед Абдел-Самад во која авторот жестоко се пресметува со ткн политички

Прочитајте го целиот напис
05.03.2017

Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Книги

Расказот „Небото на Сукот“ на македонскиот автор Томислав Османли во превод на ладино деновиве е објавен во неделното електронско списание

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Во „Матица“ се одбележуваат 95 години од раѓањето на Лазар Манчевски Пинџур

Во „Матица“ се одбележуваат 95 години од раѓањето на Лазар Манчевски Пинџур

Книги

  Во среда, во 19 часот, во мултимедијалниот центар „Матица еклсузив“ ќе се одржи чествување по повод 95-годишнината од раѓањето

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017
1 2 3 96

Макфакс е-билтен

Email *