МАКФАКС

Книги

Бестселерите на Надаш и Тејлор на саботното мени во Или-Или

Бестселерите на Надаш и Тејлор на саботното мени во Или-Или

Книги

Во сабота (7-ми април), од 10 до 16 часот, издавачката куќа Или-Или во сопствената книжарница, во рамките на традиционалното Саботно мени, ќе ги промовира своите две нови изданија. Станува збор

Прочитајте го целиот напис
06.04.2012

Промоција на две збирки драми од Загорка Поп-Антоска Андовска во Софија

Промоција на две збирки драми од Загорка Поп-Антоска Андовска во Софија

Книги

Културно-информативниот Центар на Р.Македонија во Софија, организира промоција на две збирки драми, “Чевлички од челик“ и “Душички“ од Загорка Поп-Антоска Андовска. Доц.Мр. Поп-Антоска Андовска дипломирала на Факултетот за драмски уметности

Прочитајте го целиот напис
05.04.2012

Францускиот писател Франсоа Гард добитник на наградата Гонкур

Францускиот писател Франсоа Гард добитник на наградата Гонкур

Книги

Францускиот писател Франсоа Гард е овогодишен добитник на наградата Гонкур за прв роман, за книгата „ Ce qu’il advint du sauvage blanc“, соопшти во вторник Академијата Гонкур. Инспириран од вистинита

Прочитајте го целиот напис
03.04.2012

Саем на книгата во Крива Паланка

Саем на книгата во Крива Паланка

Книги

Саем на книгата “Пролетни видувања“ ќе биде отворен во понеделник во Крива Паланка и ќе трае десет дена, во организација на Домот на културата од Крива Паланка и Издавачката куќа

Прочитајте го целиот напис
02.04.2012

Промоција на книга на доц.д-р Александар Андовски

Промоција на книга на доц.д-р Александар Андовски

Книги

Промоција на книгата “Историскиот развој на урбаниот пејзаж на јавните простори во функција на современото обликување и планирање на просторот“

Прочитајте го целиот напис
30.03.2012

Промоција на збирката поезија „Шарен свет“ од Александар Матовски Цако

Промоција на збирката поезија „Шарен свет“ од Александар Матовски Цако

Книги

Во сабота (31-ви март) точно на пладне во амфитеатарот на Педагошкиот факултет во Скопје, ќе се одржи промоцијата на втората

Прочитајте го целиот напис
29.03.2012

Промоција на стихозбирката „Преместен камен“ од Никола Маџиров, во Софија

Промоција на стихозбирката „Преместен камен“ од Никола Маџиров, во Софија

Книги

Културно-информативниот центар на Р.Македонија во Софија во соработка со Културниот центар на на софискиот универзитет „Св.Климент Охридски“ на 26-ти март

Прочитајте го целиот напис
26.03.2012

„Вермилион“ на Саемот на книги за деца во Болоња

„Вермилион“ на Саемот на книги за деца во Болоња

Книги

На 49-от Саем на книги за деца во Болоња, најголемиот меѓународен настан посветен на издаваштвото за деца и мултимедија, годинава

Прочитајте го целиот напис
21.03.2012

Објавена книгата со раскази „Приказни од Мала Страна“ од Јан Неруда

Објавена книгата со раскази „Приказни од Мала Страна“ од Јан Неруда

Книги

Друштвото за издавачка дејност „Македонска реч“ од Скопје ја објави најпознатата прозна книга на познатиот чешки писател Јан Неруда –

Прочитајте го целиот напис
19.03.2012

Книга на Лидија Димковска кандидат за наградата Бруке Берлин

Книга на Лидија Димковска кандидат за наградата Бруке Берлин

Книги

Поетската книга „Чесна девојка“ од Лидија Димковска во препев на германски јазик на Александер Зицман, влезе во најтесниот избор за

Прочитајте го целиот напис
18.03.2012

Макфакс е-билтен

Email *