МАКФАКС

Манифестации

Француско-германски саем на детска литература

Француско-германски саем на детска литература

Daily news

Францускиот институт во Скопје и Гете-Институтот Скопје го организираат Француско-германскиот саем на детска литература, со наслов „Го читаме другиот“, којшто ќе се одржи во Скопје, Битола и Гостивар. Манифестацијата ќе биде

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

СФФ-„Заливот Слек“ на Бруно Думон

СФФ-„Заливот Слек“ на Бруно Думон

Daily news

Проекциите во рамките на Скопскиот филмски фестивал, продолжуваат денеска во киното „Фросина“ во 17 часот со филмот „Лолита“ како дел од ретроспективата на филмови од Стенли Кјубрик.Во истото кино од

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

„VoiceUp“ во пет градови во Македонија

„VoiceUp“ во пет градови во Македонија

Daily news

Во рамките на проектот „VoiceUp“, а под мотото „Сликни, сними, сподели“ во вторник, на 25 април, од 19 до 21 часот, ќе се одржи мултимедијален коктел преку кој ќе се

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Интернационална улична уметност во Центар

Интернационална улична уметност во Центар

Daily news

Меѓународниот фестивал за улична уметност за живите статуи, „Урбан фест“, ќе се одржи на Сквер Јадран, во Центар, на 28-ми и 29-ти април. Светски познати артисти од Германија, Бугарија, Холандија,

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик вечерва во разговор со публиката на СФФ

Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик вечерва во разговор со публиката на СФФ

Daily news

Специјалниот гостин на годинешното јубилејно издание на Скопје филм фестивал, Јан Харлан, во недела вечер ќе има предавање и разговор

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Daily news

Во рамките на Скопје филм фестивал, во петок вечер својата втора премиера на годинашното издание ја имаше новиот македонски игран

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Почнува литературниот детски фестивал Ракатки

Почнува литературниот детски фестивал Ракатки

Daily news

Овогодинешното издание на литературниот детски фестивал Ракатки ќе се одржи во Домот на културата „Ацо Караманов“ во Радовиш. По објавениот

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Daily news

Во рамките на прсетојното издание на фестивалот „Скопје креатива 2017“ што ќе се одржи од 4-6 мај во МКЦ, Архитектонски

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Daily news

Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски.  Премиерната

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

Почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

Daily news

„Скопје филм фестивал“ ја започнува новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“, која ќе почне утревечер (петок,21 април), во 19.30. часот, во „Кинотеката на

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017
1 2 3 78

Макфакс е-билтен

Email *