МАКФАКС

Манифестации

Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Daily news

Во рамките на Скопје филм фестивал, во петок вечер својата втора премиера на годинашното издание ја имаше новиот македонски игран филм „Ах љубов моја“, на режисерот и сценарист Коле Ангеловски.

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Почнува литературниот детски фестивал Ракатки

Почнува литературниот детски фестивал Ракатки

Daily news

Овогодинешното издание на литературниот детски фестивал Ракатки ќе се одржи во Домот на културата „Ацо Караманов“ во Радовиш. По објавениот конкурс и пристигнатите творби, жири-комисијата одбра триесетина најдобри творби кои

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Daily news

Во рамките на прсетојното издание на фестивалот „Скопје креатива 2017“ што ќе се одржи од 4-6 мај во МКЦ, Архитектонски факултет ќе учествува со делото со наслов „Влези/enter“. Делото претставува

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Daily news

Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски.  Премиерната проекција ќе се одржи во киното Милениум, во 20,30 часот,

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

Почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

Daily news

„Скопје филм фестивал“ ја започнува новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“, која ќе почне утревечер (петок,21 април), во 19.30. часот, во „Кинотеката на

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

„Реквием за госпоѓа Ј.“ на отворањето на Скопје филм фестивал

„Реквием за госпоѓа Ј.“ на отворањето на Скопје филм фестивал

Daily news

„Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, вечерва (четврток, 20 април)

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Голем интерес за македонското културно наследство на саемот во Кина

Голем интерес за македонското културно наследство на саемот во Кина

Daily news

Публикациите за најзначајните културни и природни вредности на Македонија, предизвикале огромен интерес кај посетителите на Саемот за туризам што се

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Отворена литературната манифестација „Илинден“

Отворена литературната манифестација „Илинден“

Daily news

Во присуство на голем број писатели и вљубеници во пишаниот збор и уметноста, вчера во Домот на култура „Илинден“, во

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Промоции на наградени автори на литературната манифестација „Илинден“

Промоции на наградени автори на литературната манифестација „Илинден“

Daily news

Во Домот на културата „Илинден“, денес почнува 18-та Литературна манифестација „Илинден 2017“.   Свеченото отворање на манифестацијата ќе се одржи на 18 април, со

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Посвежо „Охридско лето“-џез, поп, мултимедиални настани

Посвежо „Охридско лето“-џез, поп, мултимедиални настани

Daily news

Спектакулраното отворање на фестивалот е резервирано за џез квартетот „Форплеј“ кој во својата интерпретација вклучува елементи на Ар-енд- Би и

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017
1 2 3 77

Макфакс е-билтен

Email *