МАКФАКС

Манифестации

Cinedays: Германскиот филм „Тони Ердман“ и историската драма „Рај“ пред скопската публика

Cinedays: Германскиот филм „Тони Ердман“ и историската драма „Рај“ пред скопската публика

Манифестации

Овој петок на Cinedays носи нови филмски доживувања меѓу кои германскиот филм „Тони Ердман“ на режисерката Марен Аде, кој е во трка за „европскиот оскар“ и историската драма „Рај“ на

Прочитајте го целиот напис
18.11.2016

Прво издание на филмскиот фестивал КРИК

Прво издание на филмскиот фестивал КРИК

Манифестации

Фестивалот за критичка култура КРИК почнува во петок со првото издание на филмскиот фестивал посветен на човековите права. Во Кинотеката на Македонија, од 18 до 20 ноември ќе бидат прикажани

Прочитајте го целиот напис
18.11.2016

„Аве Цезар“ на браќата Коен вечерва на Cinedays

„Аве Цезар“ на браќата Коен вечерва на Cinedays

Манифестации

„Аве Цезар“ на браќата Коен, „Само крај на светот“ кој на режисерот Долан му ја донесе Гран при наградата од жири во Кан, новиот филм на Џим Џармуш, „Дај ми

Прочитајте го целиот напис
17.11.2016

Најновиот филм на Вуди Ален на Cinedays

Најновиот филм на Вуди Ален на Cinedays

Манифестации

„Кафе друштво“, најновиот филм на Вуди Ален , филмот „Игла под прагот“ во кој главната улога ја игра Никола Ристановски, како и концерт на „Новиот почеток“ е само дел од

Прочитајте го целиот напис
16.11.2016

Филмските режисери од Македонија поканети да учествуваат на фестивалот „LETS’S CEE Short Film 2017“

Филмските режисери од Македонија поканети да учествуваат на фестивалот „LETS’S CEE Short Film 2017“

Манифестации

Филмските режисери од Македонија, на возраст до 35 годишна возраст, се повикани да учествуваат на фестивалот на кратки филмови „LETS’S

Прочитајте го целиот напис
15.11.2016

Cinedays: Дебитантскиот филм „Добра сопруга“ на Мирјана Карановиќ во кино Фросина

Cinedays: Дебитантскиот филм „Добра сопруга“ на Мирјана Карановиќ во кино Фросина

Манифестации

Дебитантскиот филм „Добра сопруга“ на познатата српска актерка Мирјана Карановиќ е вечерва на Cinedays во кино Фросина. Во кино Милениум

Прочитајте го целиот напис
15.11.2016

Филмот „Хулиета“ на Алодовар и документарецот за Милан Младеновиќ вечерва на Cinedays

Филмот „Хулиета“ на Алодовар и документарецот за Милан Младеновиќ вечерва на Cinedays

Манифестации

Најновото остварување на Педро Алмодовар – „Хулиета“, ќе се најде во понеделник вечер во киното Милениум, во рамки на Cinedays.

Прочитајте го целиот напис
14.11.2016

„Денови на современа бугарска книжевност во Македонија“ во НУБ „Св. Климент Охридски“

„Денови на современа бугарска книжевност во Македонија“ во НУБ „Св. Климент Охридски“

Манифестации

Манифестацијата „Денови на современа бугарска книжевност во Македонија“, ќе се одржи во вторник и среда во Националната и универзитетска библиотека

Прочитајте го целиот напис
14.11.2016

Четири филмови во трката за „европски оскар“ со премиери на годинешниот Cinedays

Четири филмови во трката за „европски оскар“ со премиери на годинешниот Cinedays

Манифестации

Европската филмска академија неделава ги објави номинациите во вкупно 21 категорија, a четири филмови во трката за награди за таканаречениот

Прочитајте го целиот напис
08.11.2016

Големата Тереза Салгуеро вечерва во Битола

Големата Тереза Салгуеро вечерва во Битола

Манифестации

  По Наташа Атлас, Ришард Галијано и Раби Абукалил, на фестивалот„Музика од Светот“ ќе настапи Тереза Салгуеро. „Фестивалот започнува вечерва

Прочитајте го целиот напис
05.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *