МАКФАКС

Настани

Светски ден на книгата и авторско право

Светски ден на книгата и авторско право

Daily news

Во библиотеката „Ал-Би“ во Бабино, Демирхисарско, денеска прв пат во едно село во светот се одбележува 23-ти април – Светскиот ден на книгата и авторското право. Како што најавуваат организаторите,

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Ума Турман ќе претседава со жирито на „Извесен поглед“ во Кан

Ума Турман ќе претседава со жирито на „Извесен поглед“ во Кан

Daily news

Канскиот филмски фестивал објави дека американската актерка ќе го предводи жирито на престижната програма во која годинава учествува и македонската копродукција „Насоки“ на Стефан Командарев.  Ума Турман во својата дведецениска

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Daily news

Во рамките на прсетојното издание на фестивалот „Скопје креатива 2017“ што ќе се одржи од 4-6 мај во МКЦ, Архитектонски факултет ќе учествува со делото со наслов „Влези/enter“. Делото претставува

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Daily news

Во режија на Васил Михаил, на 22 април во театарот „Антон Панов“ во Струмица премиерно ќе биде изведена претставата „Второ пришествие“. Сценографијата е на Никола Пијанманов а улогите ги толкуваат: Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Балетот „Дон Кихот“ на сцената на МОБ

Балетот „Дон Кихот“ на сцената на МОБ

Daily news

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 25 април (вторник) на големата сцена на Македонската опера и

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Десетици илјади основци од Македонија, Албанија и Хрватска заедно гледаат еден филм

Десетици илјади основци од Македонија, Албанија и Хрватска заедно гледаат еден филм

Daily news

Холандската детска комедија „Малиот гангстер“ денеска (20 април) ќе биде прикажана во неколку десетици киносали во Македонија, Хрватска и во

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Љубовен коктел од Македонија во Брисел

Љубовен коктел од Македонија во Брисел

Daily news

Театарската корео-драма „Дениција“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски, ќе биде изведена во рамките

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Алаѓозовски на меѓународна конференција во Мастрихт

Алаѓозовски на меѓународна конференција во Мастрихт

Daily news

  Од 20 до 22 април Роберт Алаѓозовски од СДСМ учествува на меѓународната конференција, „Културата меѓу параграфите“, којашто се одржува

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Хитовите на Тоше во мјузиклот „Тајно моја“

Хитовите на Тоше во мјузиклот „Тајно моја“

Daily news

Мјузиклот „Тајно моја“ создаден, по повод 10-годишнината од прераната смрт на големата музичка ѕвезда Тоше Проески, ќе биде изведен вечерва

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Филозофски филмски фестивал и во Штип

Филозофски филмски фестивал и во Штип

Daily news

Фестивалот традиционално се одржува во Скопје, а годинава како поддржувач се јави и Универзитетот „Гоце Делчев“, па како резултат на

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *