МАКФАКС

Настани

Ортајли: Архивските документи се од огромно значење за историјата на Македонија

Ортајли: Архивските документи се од огромно значење за историјата на Македонија

Актуелно

Познатиот турски историчар со светско реноме, професорот на Универзитетот „Галатасарај“ во Истанбул Илбер Ортајли, кој минатата недела учествуваше на дводневната меѓународната конференција одржана по повод  јубилејот 70 години од Институтот

Прочитајте го целиот напис
18.12.2016

Фокус на едукација и пренесување на know-how на Skopje Design Week

Фокус на едукација и пренесување на know-how на Skopje Design Week

Култура

  Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ (Public Room) од пладневните до доцните вечерни часови е исполнет со дизајнери, претприемачи, презентери и предавачи, како и со вљубеници во естетската

Прочитајте го целиот напис
25.11.2016

Квартет-премиера на Македонскиот народен театар

Во петок, 18-ти, ноември на Мала сцена во Македонскиот народен театар (МНТ) ќе биде изведена претставата „Квартет“ по текст на Роналд Харвуд во режија на Зоја Бузалковска. Во претставата играат

Прочитајте го целиот напис
18.11.2016

Две премиери за одбележување 10 години од постоењето на МДС

Две премиери за одбележување 10 години од постоењето на МДС

Настани

„Ако се фајчаш, фати се за….“ и „Бубамарите“ се двете претстави кои премиерно ќе ги прикаже Младинското драмско студио „Тетар Чин 4 сцена 5“ по повод 10 години од постоењето.

Прочитајте го целиот напис
14.11.2016

На дводневната програма на „Синедејс“ филмови во кои Македонија е копродуцент

На дводневната програма на „Синедејс“ филмови во кои Македонија е копродуцент

Настани

Во петокот и во саботата, во вечерните термини на програмата на скопскиот филмски фестивал „Синедејс„ ќе бидат прикажани два филма

Прочитајте го целиот напис
11.11.2016

Македонските радио станици ги одбраа најслушаните песни за оваа година

Македонските радио станици ги одбраа најслушаните песни за оваа година

Култура

Македонскиот радиски фестивал – МАРС 2016 ќе одржи во Македонската опера и балет на 21-ви ноември. Забраните за емитување на

Прочитајте го целиот напис
09.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *