На дводневната програма на „Синедејс“ филмови во кои Македонија е копродуцент

На дводневната програма на „Синедејс“ филмови во кои Македонија е копродуцент

Во петокот и во саботата, во вечерните термини на програмата на скопскиот филмски фестивал „Синедејс„ ќе бидат прикажани два филма „Сиера Невада“ и „Ноќен живот“, во кои Македонија копродуцира и се дел од програмата „МК во ЕУ“.

Во петокот вечерта во кино „Милениум“ ќе биде прикажан филмот „Сиера Невада“ на романскиот режисер Кристи Пују во кој Македонија е копродукциски партнер заедно со Франција, Романија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

„Сиера Невада“ беше прикажан на Канскиот фестивал каде од светските медиуми доби позитивни критики. На 52 филмски фестивал во Чикаго „Сиера Невада„ја доби главната награда за најдобар филм„Златен Хуго„ , како и втората„Сребрен Хуго„ за режија.

Филмот е романски кандидат за Оскар. На звукот на филмот работеше Атанас Георгиевски.

На програмата„МК во ЕУ„, во кои Македонија се јавува како копродуцент, утре во 21 часот во киното „Фросина„ во МКЦ ќе се прикаже словенечкиот филм „Ноќен живот„ на режисерот Дамјан Козоле.

Филмот е копродукција меѓу Словенија, Босна и Херцеговина и Македонија . На фестивалот во Карлови Вари го освои Кристалниот глобус за режија./крај/мф/св