МАКФАКС

Култура

Драстични климатски промени во изминатите неколку децении

Драстични климатски промени во изминатите неколку децении

Култура

Од создавањето на човековатацивилизација од пред пет илјади години, најголемите климатски промени сеслучиле во изминатите неколку децении. Од создавањето на човековатацивилизација од пред пет илјади години, најголемите климатски промени сеслучиле

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Обама го свикува економскиот тим

Обама го свикува економскиот тим

Култура

Американскиот претседател Барак Обамаденеска ќе го собере својот тим од економски советници, по што ќе ја одржипрвата прес конференција по изборот за шеф на државата. Американскиот претседател Барак Обамаденеска ќе

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Тојота ги намали за половина прогнозите за профит

Тојота ги намали за половина прогнозите за профит

Култура

Водечкиотјапонски автомобилски концерн „Тојота моторс“ денеска ги намали за 50%прогнозите за чиста добивка во текот на буџетската 2008-2009. година порадивлошување на состојбата на светскиот автомобилски пазар. Водечкиотјапонски автомобилски концерн „Тојота

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Голем инцидент го затвори нафтоводот меѓу Турција и Ирак

Голем инцидент го затвори нафтоводот меѓу Турција и Ирак

Култура

Силна експлозија на нафтоводот,што ги поврзува Ирак со јужна Турција, предизвика големо истекување на нафта,јави Анадолската агенција. Силна експлозија на нафтоводот,што ги поврзува Ирак со јужна Турција, предизвика големо истекување

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Хамас подготвен на дијалог со Обама

Хамас подготвен на дијалог со Обама

Култура

Палестинскотодвижење Хамас што Вашингтон го смета за терористичка организација, е подготвенна дијалог со новиот претседател на САД Барак Обама, јавуваат

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Папата повика да се гарантира верската слобода

Папата повика да се гарантира верската слобода

Култура

Папата Бенедикт XVI ја нагласиденеска важноста на индивидуалната слобода за вероисповест и верска слобода. Папата Бенедикт XVI ја нагласиденеска важноста

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Шпанија одби политички азил за синот на Бин Ладен

Шпанија одби политички азил за синот на Бин Ладен

Култура

Шпанија одби да му даде политички азил на Омарбин Ладен, еден од синовите на водачот на терористичката Ал Каеда, Осама

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Прв пат декодиран геномот на заболена од рак

Прв пат декодиран геномот на заболена од рак

Култура

Научниците јадекодираа комплетната ДНК на ракот на една пациентка и утврдија дека нејзинатаболест има генетски корени. Научниците јадекодираа комплетната ДНК

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Најмалку 11 загинати во напад во Северна Осетија

Најмалку 11 загинати во напад во Северна Осетија

Култура

Најмалку 11 луѓе загинаа во нападизвршен денеска врз минибус во Владикавказ, главниот град на руската републикаСеверна Осетија, јавија руските медиуми.

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Кинеска инјекција предизвика три смртни случаи

Кинеска инјекција предизвика три смртни случаи

Култура

Кинескафармацевтска компанија денеска е затворена поради сомнение дека произведува инјекциикои предизвикале три смртни случаи, соопштија кинеските власти. Кинескафармацевтска компанија денеска

Прочитајте го целиот напис
17.07.2009

Макфакс е-билтен

Email *