МАКФАКС

Култура

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Daily news

Во режија на Васил Михаил, на 22 април во театарот „Антон Панов“ во Струмица премиерно ќе биде изведена претставата „Второ пришествие“. Сценографијата е на Никола Пијанманов а улогите ги толкуваат: Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Балетот „Дон Кихот“ на сцената на МОБ

Балетот „Дон Кихот“ на сцената на МОБ

Daily news

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 25 април (вторник) на големата сцена на Македонската опера и балет. Кореограф на оваа украинско-македонска копродукција е Виктор Јаременко, уметничкиот

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

„Реквием за госпоѓа Ј.“ – Кошмар во соседството

„Реквием за госпоѓа Ј.“ – Кошмар во соседството

Daily news

Постои ли формула за правење успешен филм на Балканот? Ако ги погледнеме последните успеси на филмовите од балканските кинематографии изминативе години, тие и покрај „розовата“ диоптрија, сепак, спаѓаат во второкласните

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Концертот „Амбасада на мајсторството“ во изведба на руски музичари вечерва во Прилеп

Концертот „Амбасада на мајсторството“ во изведба на руски музичари вечерва во Прилеп

Daily news

Вечерва со почеток во 19.00 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи концертот „Амбасада на мајсторството“ на кој ќе настапат врвните руски млади музичари

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Харис Кондосфирис и Кристина Ѕани: Постои некоја тајна врскa

Харис Кондосфирис и Кристина Ѕани: Постои некоја тајна врскa

Daily news

Грчките ликовни уметници што од вечерва гостуваат во скопската галерија „Остен“ се согласни дека низ целата територија на Балканот уметноста

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Десетици илјади основци од Македонија, Албанија и Хрватска заедно гледаат еден филм

Десетици илјади основци од Македонија, Албанија и Хрватска заедно гледаат еден филм

Daily news

Холандската детска комедија „Малиот гангстер“ денеска (20 април) ќе биде прикажана во неколку десетици киносали во Македонија, Хрватска и во

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Концерт на Влатко Стефановски и словенечкиот воен оркестар (ГАЛЕРИЈА)

Концерт на Влатко Стефановски и словенечкиот воен оркестар (ГАЛЕРИЈА)

Daily news

Препознатливот звук на гитарата на Стефановски во комбинација со Биг бенд-оркестарот на словенечката војска, во „Метрополис арената“ создаде посебен концертен

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Повик за учество на Драмскиот Аматерски фестивал во Кочани

Повик за учество на Драмскиот Аматерски фестивал во Кочани

Daily news

  Објавен е конкурсот за учество во Драмскиот аматерски фестивал кој традиционално по 53. пат ќе се одржи во Кочани

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Љубовен коктел од Македонија во Брисел

Љубовен коктел од Македонија во Брисел

Daily news

Театарската корео-драма „Дениција“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски, ќе биде изведена во рамките

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Експериментални цртежи во ДЛУМ

Експериментални цртежи во ДЛУМ

Daily news

Друштвото на ликовни уметници на Македонија и Домот на културата „Кочо Рацин“ од Скопје, вечерва, во 19 часот, во галеријата

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *