МАКФАКС

Сцена

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Daily news

Во режија на Васил Михаил, на 22 април во театарот „Антон Панов“ во Струмица премиерно ќе биде изведена претставата „Второ пришествие“. Сценографијата е на Никола Пијанманов а улогите ги толкуваат: Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

„Шекспир засекогаш“ и „Фолтин“ успешно пред публиката во Санкт Петербург

„Шекспир засекогаш“ и „Фолтин“ успешно пред публиката во Санкт Петербург

Daily news

Ансамблот на Народниот театар-Битола синоќа во театарот „Вера Комисаржевскаја“ во Санкт Петербург, со огромен успех пред тамошната публика го изведе музичко-сценскиот перформанс „Шекспир засекогаш“. Копродукцискиот перформанс, кој е  прво меѓународно

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Почнува „Буф“- фестивал за слика и филм за деца и млади

Почнува „Буф“- фестивал за слика и филм за деца и млади

Daily news

Шестиот Фестивал за слика и филм за деца и млади „Буф“ ќе биде одржан од утре до 26 април во Кинотека на Мекедонија. Организаторите на фестивалот, Гете-институтот во Скопје во

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Што вели светот за Бурческа? – Јана: Тоа што сум фаворит не ми создава притисок

Што вели светот за Бурческа? – Јана: Тоа што сум фаворит не ми создава притисок

Daily news

Македонската евровизиска делегација, преку соопштение ја информираше јавноста дека првата станица од десет дневната промотивна турнеја на Јана Бурческа беше учество на првата и најстара евровизиска забава во Лондон. Десеттото

Прочитајте го целиот напис
11.04.2017

Премиера на „Мачорот во чизми “ на сцената на Театарот за деца и младинци

Премиера на „Мачорот во чизми “ на сцената на Театарот за деца и младинци

Daily news

Можеби најраспространетата бајка во светот „Мачорот во чизми“ од Шарл Перо, утревечер ќе биде премиерно изведена на сцената на Театарот

Прочитајте го целиот напис
11.04.2017

„Синиот портокал“ во Велешки театар

„Синиот портокал“ во Велешки театар

Daily news

В среда, на 12ти април, на Малата сцена на Театар „Џинот“ Велес, со почеток во 20 часот премиерно ќе биде

Прочитајте го целиот напис
10.04.2017

„Хари Потер и проколнатото дете“ ги сруши рекордите во историјата на „Лоренс Оливие“-подобра и од книгата и од филмот, велат критичарите

„Хари Потер и проколнатото дете“ ги сруши рекордите во историјата на „Лоренс Оливие“-подобра и од книгата и од филмот, велат критичарите

Daily news

Со 11 номинации, и речиси исто толку награди, пиесата „Хари Потер и проколнатото дете“ ги сруши рекордите во освоени награди,

Прочитајте го целиот напис
10.04.2017

Бурческа во Лондон, Тел Авив и Амстердам – Новинарите: Знаеме за Калиопи, но се прашувавме која е Јана?

Бурческа во Лондон, Тел Авив и Амстердам – Новинарите: Знаеме за Калиопи, но се прашувавме која е Јана?

Daily news

Македонската претставничка на Евровизија 2017, Јана Бурческа, минатата недела ја започна промотивната турнеја на евровизискиот хит „Dance Alone“ и посети

Прочитајте го целиот напис
09.04.2017

„Ерго сум“ во рацете на Гоце Ристовски

„Ерго сум“ во рацете на Гоце Ристовски

Daily news

Меѓународната награда „Ерго сум“ што се доделува за особен придонес во театарската критика и теорија, годинава отиде во рацете на

Прочитајте го целиот напис
07.04.2017

Наштимај се, плукни и запеј – „Бјело дугме“ ќе грми во Скопје

Наштимај се, плукни и запеј – „Бјело дугме“ ќе грми во Скопје

Daily news

  „Пљуни и запевај моја Југославијо“, „Липе цвату“ „Ружица си била“, легендарните хитови на „Бјело дугме“, во состав на Горан

Прочитајте го целиот напис
06.04.2017
1 2 3 59

Макфакс е-билтен

Email *