МАКФАКС

Сцена

Филмска магија со ѕвездата на саксофонот Ејми Диксон во Скопје

Филмска магија со ѕвездата на саксофонот Ејми Диксон во Скопје

Култура

  Два пати номинирана за престижната награда „Греми“ и една од најдобрите саксофонистки денес, Ејми Диксон од Австралија, доаѓа во Скопје. Во четврток, во Домот на АРМ во 20 часот,

Прочитајте го целиот напис
09.03.2017

Со „Хамлет од Горно Дупени“ прилепскиот театар одбележува 67 години постоење

Со „Хамлет од Горно Дупени“ прилепскиот театар одбележува 67 години постоење

Култура

  Театарот „Војдан Чернодрински“, со прикажувањето на претставата „Хамлет од Горно Дупени“, во режија на Кирил Петрески во сабота вечер од 19.30 часот и со детската „Сонувачот, купувачот и уште

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Ѓурологија доаѓа во Скопје

Ѓурологија доаѓа во Скопје

Култура

  Авалон Продукција го најавува авторскиот хит „Ѓурологија“ на легендарниот босански актер Бранко Ѓуриќ – Ѓуро, која во моментов е најгледана претстава на подрачјето на поранешна Југославија. Популарниот и наградуван

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Виното и љубовта споени во претставата „Јас имам сон“

Виното и љубовта споени во претставата „Јас имам сон“

Култура

  Средношколците од прва до четврта година од СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ сношти во кино салата Мис Стон се претставија со претставата „Јас имам сон“. Целта на овој како што

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

„Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

„Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

Култура

  Македонската филхармонија вечер во 20 часот по повод Денот на вљубените во Македонската опера и балет ќе одржи симфониски

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017

Ана Комнена – нова премиера на велешкиот Театар „Џинот“

Ана Комнена – нова премиера на велешкиот Театар „Џинот“

Сцена

Велешкиот театар во петок, на 17 февруари, премиерно ќе ја изведе претставата „Ана Комнена“ од Сашо Димоски, во режија на

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Драмата „Ништо без Трифолио“ ќе биде поставена во прилепскиот театар

Драмата „Ништо без Трифолио“ ќе биде поставена во прилепскиот театар

Култура

  „Ништо без Трифолио“, од Русомир Богдановски, во режија на Коле Ангеловски е првиот проект на кој започна да работи

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

„Мачорот во чизми“ нова претстава на Театар за деца и младинци

„Мачорот во чизми“ нова претстава на Театар за деца и младинци

Култура

  Театарот за деца и младинци од Скопје, ги почна подготовките за претставата „Мачорот во чизми“, чија адаптација на познатата

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Симфониски концерт за денот на вљубените „Париз те сакам“

Симфониски концерт за денот на вљубените „Париз те сакам“

Култура

  Следејќи ја традицијата, Македонската филхармонија и оваа година по повод Денот на вљубените ќе одржи атрактивен симфониски концерт. Под

Прочитајте го целиот напис
03.02.2017

Пијанистот Ричард Клајдерман во април во Скопје

Пијанистот Ричард Клајдерман во април во Скопје

Култура

  Светски познатиот пијанист Ричард Клајдерман во придружба на жичан октет ги носи своите романтични мелодии во Скопје. Ричард Клајдерман

Прочитајте го целиот напис
01.02.2017
1 2 3 58

Макфакс е-билтен

Email *