МАКФАКС

Сцена

„Пиксел“ за почеток на „Танц фест 2017“

„Пиксел“ за почеток на „Танц фест 2017“

Daily news

Претставата на Мурад Мерзуки од Франција е вистинска светска атракција, спој на современ танц, хип хоп и врвна технологија на сцена, а фестивалската награда за животно дело ќе и биде

Прочитајте го целиот напис
04.04.2017

Претставата „Сомнително лице“ во рамки на роденденскиот маратон на МНТ

Претставата „Сомнително лице“ во рамки на роденденскиот маратон на МНТ

Daily news

Претставата „Сомнително лице“ од Бранислав Нушиќ, во режија на Синиша Евтимов, ќе биде изведена во сабота вечер во рамки на роденденскиот маратон на Македонскиот народен театар. Вечерашната претстава е 150-та

Прочитајте го целиот напис
01.04.2017

Џорџ Клуни откри детали за близнаците што ги носи неговата бремена жена Амал

Џорџ Клуни откри детали за близнаците што ги носи неговата бремена жена Амал

Сцена

  Холивудскиот актер Џорџ Клуни откри неколку детали околу идните наследници кои растат во стомакот на 39-годишна сопруга Амал, пренесува во четвртокот US Weekly.   “Таа се справува одлично. Амал

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Филмска магија со ѕвездата на саксофонот Ејми Диксон во Скопје

Филмска магија со ѕвездата на саксофонот Ејми Диксон во Скопје

Култура

  Два пати номинирана за престижната награда „Греми“ и една од најдобрите саксофонистки денес, Ејми Диксон од Австралија, доаѓа во Скопје. Во четврток, во Домот на АРМ во 20 часот,

Прочитајте го целиот напис
09.03.2017

Со „Хамлет од Горно Дупени“ прилепскиот театар одбележува 67 години постоење

Со „Хамлет од Горно Дупени“ прилепскиот театар одбележува 67 години постоење

Култура

  Театарот „Војдан Чернодрински“, со прикажувањето на претставата „Хамлет од Горно Дупени“, во режија на Кирил Петрески во сабота вечер

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Ѓурологија доаѓа во Скопје

Ѓурологија доаѓа во Скопје

Култура

  Авалон Продукција го најавува авторскиот хит „Ѓурологија“ на легендарниот босански актер Бранко Ѓуриќ – Ѓуро, која во моментов е

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Виното и љубовта споени во претставата „Јас имам сон“

Виното и љубовта споени во претставата „Јас имам сон“

Култура

  Средношколците од прва до четврта година од СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ сношти во кино салата Мис Стон се претставија

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

„Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

„Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

Култура

  Македонската филхармонија вечер во 20 часот по повод Денот на вљубените во Македонската опера и балет ќе одржи симфониски

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017

Ана Комнена – нова премиера на велешкиот Театар „Џинот“

Ана Комнена – нова премиера на велешкиот Театар „Џинот“

Сцена

Велешкиот театар во петок, на 17 февруари, премиерно ќе ја изведе претставата „Ана Комнена“ од Сашо Димоски, во режија на

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Драмата „Ништо без Трифолио“ ќе биде поставена во прилепскиот театар

Драмата „Ништо без Трифолио“ ќе биде поставена во прилепскиот театар

Култура

  „Ништо без Трифолио“, од Русомир Богдановски, во режија на Коле Ангеловски е првиот проект на кој започна да работи

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *