МАКФАКС

Сцена

„Мачорот во чизми“ нова претстава на Театар за деца и младинци

„Мачорот во чизми“ нова претстава на Театар за деца и младинци

Култура

  Театарот за деца и младинци од Скопје, ги почна подготовките за претставата „Мачорот во чизми“, чија адаптација на познатата приказна од Шарл Перо ја направи Горјан Милошевски, според заедничките

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Симфониски концерт за денот на вљубените „Париз те сакам“

Симфониски концерт за денот на вљубените „Париз те сакам“

Култура

  Следејќи ја традицијата, Македонската филхармонија и оваа година по повод Денот на вљубените ќе одржи атрактивен симфониски концерт. Под наслов „Париз те сакам“, на 14 февруари (вторник) во Салонот

Прочитајте го целиот напис
03.02.2017

Пијанистот Ричард Клајдерман во април во Скопје

Пијанистот Ричард Клајдерман во април во Скопје

Култура

  Светски познатиот пијанист Ричард Клајдерман во придружба на жичан октет ги носи своите романтични мелодии во Скопје. Ричард Клајдерман – француски уметник со рекордна продажба на албуми, кој го

Прочитајте го целиот напис
01.02.2017

Театар Комедија премиерно ќе ја изведе „Трудна приказна“ од Благица Секулоска

Театар Комедија премиерно ќе ја изведе „Трудна приказна“ од Благица Секулоска

Сцена

Театар Комедија денес ја најави својата најнова премиера „Трудна приказна“ од Благица Секулоска, а во режија на Лидија Дедовиќ, која ќе се изведе во вторник во 20:00 ч. На прес

Прочитајте го целиот напис
31.01.2017

Елтон Џон го подготвува мјузиклот „Ѓаволот носи Прада“

Елтон Џон го подготвува мјузиклот „Ѓаволот носи Прада“

Сцена

Британската поп мега ѕвезда Елтон Џон наскоро се враќа на њујоршки Бродвеј со мјузиклот „Ѓаволот носи Прада“, музичка адаптација на

Прочитајте го целиот напис
27.01.2017

Театар „Џинот“ со четири премиери годинава

Театар „Џинот“ со четири премиери годинава

Сцена

  Со Годишната програма на Министерството за култура за 2017 година одобрени се средства за следните претстави на Велешкиот театар:

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

На ФМУ се одржа комеморација за маестро Саша Николовски-Ѓумар

На ФМУ се одржа комеморација за маестро Саша Николовски-Ѓумар

Сцена

По повод смртта на својот редовен професор и диригент Саша Николовски-Ѓумар, еден од најпознатите и најголеми македонски дириенти кој ненадејно

Прочитајте го целиот напис
18.01.2017

Почина маестро Саша Николовски-Ѓумар

Почина маестро Саша Николовски-Ѓумар

Култура

Еден од најпознатите и најголеми македонски дириенти, маестро Саша Николовски-Ѓумар, ненадејно почина во саботата попладнето на 50-годишна возраст. Роден во

Прочитајте го целиот напис
14.01.2017

„Руска бајка“ – новогодишен концерт на Македонската опера и балет

„Руска бајка“ – новогодишен концерт на Македонската опера и балет

Култура

  Во недела, во 20 часот, Македонската опера и балет ќе го изведе својот традиционален Новогодишен концерт. Концертот ќе се

Прочитајте го целиот напис
01.01.2017

Концерт на Македонската филхармонија и Елена Мисиркова во Виена

Концерт на Македонската филхармонија и Елена Мисиркова во Виена

Сцена

Гудачкиот оркестар на Македонската филхармонија на 9-ти декември ќе гостува во Виена, каде што ќе одржи концерт посветен на македонското

Прочитајте го целиот напис
06.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *