Контакт

Македонија

Димитров на работен ручек со амбасадорите на земјите членки на ЕУ

Објавено пред


Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска присуствуваше на работен ручек со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија, кој го организираше бугарскиот амбасадор во земјава, Иван Великов Петков, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ.

Министерот Димитров изрази благодарност до амбасадорот Петков и за бугарската заложба за приближување на Западен Балкан кон ЕУ за време на нивното претседателство. Ја истакна заложбата до крајот на бугарското претседавање со Советот на ЕУ во јуни 2018 година Советот да ја донесе политичката одлука за почеток на пристапните преговори со Република Македонија за членство во Унијата.

Димитров брифираше за конкретните реформски активности, пред сè во приоритетните сфери: правосудство, добро владеење, јавна администрација и следење на комуникациите, како и за борбата против корупцијата, организираниот криминал и антитероризмот, добрососедските односи и подобрувањето на политичкиот дијалог во Собранието. Осврнувајќи се на содржината на Стратегијата за проширувањето на Јункер, истакна дека таа ги исполнува македонските очекувања – отвора рамка за сите земји од Западен Балкан и за првпат се предвидува ориентациона временска рамка за членство.

„Очекуваме претстојниот iзвештај на Европската комисија да го нотира значителниот и видлив напредок постигнат од Владата на Република Македонија на планот на домашните реформи. Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија претставува јасна можност за обновување на обврските од страна на Западен Балкан и ЕУ и очекуваме да биде реален индикатор за тоа колку земјите членки на ЕУ се подготвени да се посветат на пристапниот процес на земјите од регионот. Сакаме сите држави од соседството да се движат во вистинскиот правец на ЕУ интегрирање. Многу важни лекции од историјата научивме, а тоа е дека единствената одржлива стратегија за нашиот регион да биде стабилен и просперитетен е онаа европската“, изјави Димитров.

 

Македонија

Протест и пред куќата на Фросина Ременски

Објавено пред

Од

Група граѓани вечерва протестираат пред куќата на пратеничката од СДСМ и потпретседател на Собранието,  Фросина Ташевска-Ременски во скопско Бардовци. Полиција го обезбедува домот на Ременски, каде група насобрани граѓани го искажуваат незадоволството кон пратениците на СДСМ, кои што неделава гласаа за донесувањето на законот за употребата на јазиците, на што жестоко се противи опозицијата.

Претходните два дена протести имаше и пред домовите на неколку други пратеници од редовите на СДСМ, а беше запален и  автомобилот на пратеничката Славица Шуманска – Митева.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ им возврати на ВМРО: Вие ја заробивте, ние ја ослободивме државата

Објавено пред

Од

СДСМ и граѓаните ја ослободија државата, Мицкоски да се извини за поделбите и криминалите на ВМРО-ДПМНЕ, и порача преку соопштение владејачката партија на опозицијата.Според СДСМ, лицемерно и несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за заробена држава, бидејќи Македонија со години беше карактеризирана како заробена држава токму поради нивното криминално владеење.

„СДСМ, заедно со мнозинството граѓани ја ослободи заробената држава, а слободата дојде за сите подеднакво, како за либералите и демократите, така и за конзервативците и националистите. ВМРО-ДПМНЕ е партија заглавена во национализам и поделби. ВМРО-ДПМНЕ не може да функционира во услови на слобода, и затоа и мора да се одважи и да го ослободи своето членство да учествува во демократските процеси. Мицкоски треба да и се извини на Македонија за тоа што ВМРО-ДПМНЕ ја однесе државата во колапс и во кавга со целиот демократски свет“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ ја киднапира и зароби држава, обвинува опозицијата

Објавено пред

Од

СДСМ за 10 месеци од Македонија направи киднапирана и заробена држава, во која владеењето на правото е само мисловен поим, а Уставот и законите на државата мртво слово на хартија. СДСМ и Зоран Заев долго ќе го носат срамот од фактот дека на 14 март ја погазија демократијата, законите и Уставот. Ги ставија партиските пред државните интереси. Заев и СДСМ се главните и одговорни виновници за носењето на неуставниот закон за двојазичност. Тоа граѓаните јасно го видоа“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на прес- конференцијата на Христијан Мицкоски.

Според партијата, насилното носење на законот за двојазичност ги прекрши деловничките, законските и уставните процедури. „СДСМ ги прекрши Законот за Собранието, Деловникот на Собранието и Уставот. Овој закон е штетен, неприменлив и неуставен. ВМРО-ДПМНЕ не го признава овој закон и никогаш нема да го признае, бидејќи носи нови поделби и конфликти во општеството. Овој закон е само продолжение на штетените политики на СДСМ, како штетните договори , недржавничкото дејствување, расипничкото задолжување, економската стагнација и падот на градежништвото. Наместо плати од 500 евра, 600 километри нови автопати, економски бум, раст на пензиите и социјалната помош, граѓаните се сведоци на општа катастрофа, која државата ја носи кон сиромаштија“, се додава во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие