Контакт

Македонија

Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред


Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа Законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека ова е неуставно. Во текот на седницата неколкупати побараа изјаснување од Мандатно-имунитетната комисија, чиј претседател вели дека Комисијата може да се состане дури откако седницата ќе биде завршена. ВМРО-ДПМНЕ, пак, упати писмено барање Мандатно-имунитетната комисија да каже дали пратениците можат да поднесат амандани а тие да се разгледани на седница.

Во текот на седницата пратениците од опозицијата побара две паузи, кои беа одобрени од собранискиот спикер Талат Џафери. На седницата имаше и физички напад  врз претседателот на Собранието, Талат Џафери, од страна на пратеникот Никола Груевски.

По изгласување на Законот, Груевски се качи повторно на собранискиот пулт каде што се наоѓаше претседателот на Собранието, Талат Џафери.  Претседателот Ѓорги Иванов, со чиј потпис  Законот требаше да биде објавен во Службен весник, а потоа да влезе во сила, одби да го потпише. Претходно претседателот на партијата ВМРО-ДПМНЕ му понуди договор на премиерот Заев да не го гласаат Законот за јазици, а за возврат да добијат поддршка за рефомските закони.

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, претходно тврдеше дека Законот нема да биде изгласан. Тие не откриваат како ќе постапуваат во натамошниот период, односно дали ќе ги блокираат Собранието и реформските закони, а некои од нив не може да се изгласаат без нивна поддршка. Законот за јазици беше клучот за составување на коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ. За Законот гласаше и Алијанса за Албанците, која не е дел од власта.

По изгласување на Законот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги навредуваа колегите од СДСМ нарекувајќи ги „насилници“ и притоа не признаваат дека Законот за јазици е изгласан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

(Видео) Јовески: Се сретнав со родителите на Алмир и им реков дека во преквалификацијата на делото нема никаква заднина

Објавено пред

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, во интервју за „Макфакс“ изјави дека на негово барање се сретнал со родителите на четиригодишното дете Алмир Алиу од Куманово, кое беше прегазено во 2016 година во Куманово и им подлегна на повредите. „Бев со цел да им кажам дека нема никаква заднина во преквалификацијата на предметот“, рече Јовески во интервјуто.  Тој изјави дека правдата ќе биде задоволена, а правото мора да владее. Јовески потврди дека во случајот нема никаква етничка или каква и да е друга позадина.

Јовески потенцираше дека го проучил предметот за прегазувањето на малиот Алмир и дека обвинението на обвинителот се заснова на факти и докази што му стојат на располагање. Во конкретниот случај врз основа на доказите и вештачењата во предметот, обвинителката која го застапува предметот утврдила дека во случајот нема умисла, односно дека доказите не го потврдуваат обвинението кое првично било убиство со умисла, рече Јовески. „Врз основа на претставка на оштетен, предметот е рефериран во Вишото јавно обвинителство, а потоа и во Јавното обвинителство“, изјави државниот јавен обвинител, според кого, значаен дел од над 25 обвинители на повисоките обвинителства се изјасниле дека прибраните докази не го потврдуваат првичното обвинение.

Државниот јавен обвинител изјави дека не го оправдува писмото на четворицата јавни обвинители дека е сторена повреда на Законот за јавнообвинителска служба. Јовески рече дека станува збор за предмет за кој во тек е судска постапка и ваквиот начин на комуникација во јавноста може да  влијае и врз Обвинителството и врз судот. На прашање што може да се очекува од Етичкиот совет за поведението на обвинителите, Јовески рече дека ќе почека да биде свикана седница и точката да биде ставена на дневен ред.


„Лично немам партиски притисок, но ако ги следите соопштенијата на некои партии и на Министерството за правда, тоа може да се протолкува како влијание врз работата на Јавното обвинителство“, рече Јовески и додаде дека се залага „Јавното обвинителство да се тргне од ‘канџите’ на политиката“. Можеби дел од овие напади се должат на овие напори на Јавното обвинителство за владеење на правото, изјави Јовески.

Обвинителот изјави дека бил присутен на седницата на Советот на јавни обвинители кога беа донесени 2 спорни одлуки за избор на јавни обвинители, за кои реагираше американскиот амбасадор Џес Бејли, кој рече дека има судир на интереси и непотизам. Објасни дека ќе ја почека одлуката на Антикорупциската комисија. „Изборот беше направен врз основа на постигнатите резултати“, рече Јовески.  За неговата работа, изјави дека по неговото доаѓање на позицијата никој не може да порача одредена одлука во Јавното обвинителство. „Обвинителството мора да работи во согласност со закон“, рече Јовески. Тој говореше дека Обвинителството ги следи протестите пред домовите на пратениците и говорот на омраза по социјалните мрежи, по изгласувањето на спорниот закон за употреба на јазиците. Јовески го повтори ставот за статусот на Специјалното јавно обвинителство во рамки на Јавното обвинителство. Како што рече, работни групи работат на измените на Законот за јавното обвинтиелство. „Сметам дека во рамките на тој закон ќе се најде решение за статусот на СЈО“, изјави Јовески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нацев: Обвинителството да ја истражи набавката на „шкоди“ без тендер

Објавено пред

Од

Фирмата „Де Лукс Ауто“ од Куманово ги добива тендерите од општина Куманово за одржување и сервисирање на моторните возила на ЈП Чистота и зеленило. Оваа фирма само на 13 февруари 2017 година добила вкупно 7 седум тендери од ЈП Чистота и зеленило во вредност од 6,5 милиони денари или вкупно 105 илјади евра за само еден ден. „Де Лукс Ауто“ е редовен учесник и добитник на голем број на тендери во општина Куманово, со која од осамостојувањето до денес управуваат кадри на СДСМ. Фирмата „Де Лукс Ауто“ е и редовен донатор на кампањите на СДСМ, изјави Александар Нацев пред Основно јавно обвинителство во Скопје.

Според него, по доаѓањето на Оливер Спасовски од Куманово во Скопје за министер за МВР, таа добива и милион евра за набавка на 40 шкоди. „Целата постапка се одвива нетранспарентно, без распишување на тендерска постапка, со договор во четири очи. МВР на ‘Де Лукс Ауто’ и дале неверојатни 1 милион евра за набавка на 40 возила од марката ‘шкода октавија’, во услови кога основната верзија на Шкода Октавија чини околу 15.000 евра. Веројатно доколку некој како поединец би купил 10 шкоди одеднаш и тоа во готово би добил и поголем попуст. Доколку купи 40 шкоди и за нив плати одеднаш, попустот со сигурност би бил поголем и целата набавка би чинела нешто под 500.000 евра“, изјави Нацев.

Тој укажува дека „Де Лукс Ауто“ е само дилер на возилата од марката Шкода. „Дали не е чудно за обвинителството зошто Спасовски наместо набавката да ја изврши преку генералниот застапник за возилата шкода во Македонија, одлучува тоа да го направи преку ‘Де Лукс Ауто’, кој е локален дилер на автомобили од оваа марка. Дали се ова не буди барем најмал сомнеж кај јавниот обвинител? Зошто не чувствуваат потреба да отворат сериозна истрага и да утврди како немало шкоди кај генералниот застапник во државата, а имало кај локален дилер и како шкодите кај локалниот дилер биле поевтини“, прашува Нацев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Постои потенцијал за унапредување на соработката меѓу Македонија и Украина

Објавено пред

Од

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со амбасадорката на Украина во нашата земја, Наталија Задорожњук.

Соговорниците заеднички се согласија дека односите помеѓу Македонија и Украина се исклучително добри, потенцирајќи дека двете земји една во друга гледаат искрен пријател и имаат заеднички евро-атлантски аспирации.

Во однос на европските перспективи, вицепремиерот Османи потенцираше дека Владата останува посветена на ЕУ агендата и дека напорно работи на реформите со цел искористување на новиот позитивен бран во ЕУ во корист на проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан. Во насока на позитивните меѓусебни односи, Османи истакна дека Македонија ѝ стои на располагање на Украина за споделување на нашето долгогодишно искуство во процесот на стабилизација и асоцијација.

За време на разговорот соговорниците заеднички се заложија за унапредување пред сè на економската соработка, трговската размена и обемот на инвестиции, имајќи предвид дека сегашната размена е далеку од потенцијалите за економска соработка на двете земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Јовески: Се сретнав со родителите на Алмир и им реков дека во преквалификацијата на делото нема никаква заднина

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, во интервју за „Макфакс“ изјави дека на негово барање се сретнал со родителите на четиригодишното...

Македонија2 часа

Грчките предлози за името стигнаа пред посетата на Коѕијас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Свет3 часа

Уапсен поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози

Поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози, е приведен на разговор во полиција поради истрага за финансиски нерегуларности на неговата изборна...

Македонија19 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Досие