Контакт

Македонија

Судијката Лидија Димчевска е нова в.д. претседателка на скопска Апелација

Објавено пред


Судскиот совет ја назначи судијката Лидија Димчевска за вршител на должноста претседател на Апелациониот суд во Скопје. Димчевска работи на предмети од граѓанската област. Во биографијата на судијката е наведено дека во 2001 година била избрана за судијка во Апелациониот суд Скопје, каде што сè до септември 2004 година постапувала по граѓански предмети.

Димчевска до декември 2005 година постапувала по работни спорови, а од јануари 2006 година повторно постапувала по граѓански предмети и е претседателка на совет. Избрана е и учествува како ментор во Академијата за обука на судии и јавни обвинители и нивни заменици на Република Македонија.

Македонија

Нацев: Обвинителството да ја истражи набавката на „шкоди“ без тендер

Објавено пред

Од

Фирмата „Де Лукс Ауто“ од Куманово ги добива тендерите од општина Куманово за одржување и сервисирање на моторните возила на ЈП Чистота и зеленило. Оваа фирма само на 13 февруари 2017 година добила вкупно 7 седум тендери од ЈП Чистота и зеленило во вредност од 6,5 милиони денари или вкупно 105 илјади евра за само еден ден. „Де Лукс Ауто“ е редовен учесник и добитник на голем број на тендери во општина Куманово, со која од осамостојувањето до денес управуваат кадри на СДСМ. Фирмата „Де Лукс Ауто“ е и редовен донатор на кампањите на СДСМ, изјави Александар Нацев пред Основно јавно обвинителство во Скопје.

Според него, по доаѓањето на Оливер Спасовски од Куманово во Скопје за министер за МВР, таа добива и милион евра за набавка на 40 шкоди. „Целата постапка се одвива нетранспарентно, без распишување на тендерска постапка, со договор во четири очи. МВР на ‘Де Лукс Ауто’ и дале неверојатни 1 милион евра за набавка на 40 возила од марката ‘шкода октавија’, во услови кога основната верзија на Шкода Октавија чини околу 15.000 евра. Веројатно доколку некој како поединец би купил 10 шкоди одеднаш и тоа во готово би добил и поголем попуст. Доколку купи 40 шкоди и за нив плати одеднаш, попустот со сигурност би бил поголем и целата набавка би чинела нешто под 500.000 евра“, изјави Нацев.

Тој укажува дека „Де Лукс Ауто“ е само дилер на возилата од марката Шкода. „Дали не е чудно за обвинителството зошто Спасовски наместо набавката да ја изврши преку генералниот застапник за возилата шкода во Македонија, одлучува тоа да го направи преку ‘Де Лукс Ауто’, кој е локален дилер на автомобили од оваа марка. Дали се ова не буди барем најмал сомнеж кај јавниот обвинител? Зошто не чувствуваат потреба да отворат сериозна истрага и да утврди како немало шкоди кај генералниот застапник во државата, а имало кај локален дилер и како шкодите кај локалниот дилер биле поевтини“, прашува Нацев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Постои потенцијал за унапредување на соработката меѓу Македонија и Украина

Објавено пред

Од

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со амбасадорката на Украина во нашата земја, Наталија Задорожњук.

Соговорниците заеднички се согласија дека односите помеѓу Македонија и Украина се исклучително добри, потенцирајќи дека двете земји една во друга гледаат искрен пријател и имаат заеднички евро-атлантски аспирации.

Во однос на европските перспективи, вицепремиерот Османи потенцираше дека Владата останува посветена на ЕУ агендата и дека напорно работи на реформите со цел искористување на новиот позитивен бран во ЕУ во корист на проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан. Во насока на позитивните меѓусебни односи, Османи истакна дека Македонија ѝ стои на располагање на Украина за споделување на нашето долгогодишно искуство во процесот на стабилизација и асоцијација.

За време на разговорот соговорниците заеднички се заложија за унапредување пред сè на економската соработка, трговската размена и обемот на инвестиции, имајќи предвид дека сегашната размена е далеку од потенцијалите за економска соработка на двете земји.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата ќе расправа за гасификацијатa и Законите за оружје и катастар

Објавено пред

Од

На дневниот ред на 60-тата редовна седница на владата, која ќе почне денеска, по завршување на 59. тематска седница посветена на младинските политики, ќе се најде информацијата за можноста за изменување на Законот за катастар на недвижности во насока на подобрување на квалитетот на податоците запишани во катастарот на недвижности, вклучувајќи го и механизмот за отстранување грешки од страна на Агенција за катастар на недвижности, и за намалување на процентот на незапишани права во катастарот на недвижности.

На денешната владина седница ќе биде разгледана и информација за рокот на реализација и проблемите при реализација на сите проекти од примарната гасификација, како и за секундарното гасифицирање во државата.

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата ќе расправа и за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за оружје.

На оваа 60. редовна седница на Владата на дневен ред ќе се најде и информација за имплементацијата на Националната стратегија за вработување на Република Македонија 2016-2020 година, како и информацијата за воведување  професионална рехабилитација на лица со попреченост.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Грчките предлози за името стигнаа пред посетата на Коѕијас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Досие