Контакт

Македонија

СЈО го истражува финансиското работење на МПМ, вработените на штрајк

Објавено пред


 

Истражители на Специјалното јавно обвинителство влегле во просториите на Медиа Принт Македонија, издавачка куќа чии вработени во петок излегоа на штрајк поради неисплатени плати, јави поталот Призма.

Истражители на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) од претпладнево се наоѓаат во просториите на Медиа Принт Македонија (МПМ) и го истражуваат финансиското работење на компанијата, јави порталот Призма.

Претходно пишувавме дека на Денот на македонското новинарство, 17 февруари, во најголемата медиумска издавачка куќа Медиа принт Македонија, најголем дел од новинарите и другите медиумски работници стапија во штрајк на неопределно време.

Штрајкот е во организација на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија (ССНМ), а одлуката неодамна ја донесоа синдикалните групи во дневните весници Утрински весник, Дневник и Вест.

„Раководството на компанијата, за кое вчера јавноста беше информирано дека делумно веќе го напуштило бродот кој тоне, наместо грижа за одржување на тиражите на весниците и други иновативни решенија, портфолиото на медиумите го стави во слугинска улога на бизнис и партиски центри на моќ. Со тоа, тиражите на весницити кои поради светските трендови и онака беа намалени, почнаа вртоглаво да тонат. Наместо да се свестат, сопствениците на комапнијата излезот го побараа во постојано бркање на успешни уреднички тимови и новинари, а носејќи колеги кои им се по волја на властите“, велат од ССНМ.

Ианку, компаниите „Орка Холдинг“ управувана од Јордан Камчев и компанијата „Интернет Инвестмент Груп“ чиј што сопственик е Јана Станисаљева излегоа од сопственичката структура на „Графички центар ДОО“, долгогодишен сопственик на Македонија Медиа Принт (МПМ), издавач на весниците „Дневник“, „Утрински весник“, „Вест“, „Македонски спорт“, порталот „Телеграф“, магазинот „Теа модерна“.

Според последните издадени документи од МПМ сега сопственици се „Мирекс Плус“ и „Телеграф“, кој што е сопственост на МПМ или, во превод, Камчев и Станисаљева го оставаат Срѓан Керим како единствен сопственик на оваа издаваштво. Јана Станисављева останува на позицијата генерален директор на МПМ.

Подоцна од таму соопштја дека сите обврски кои компаниите „Интернет груп инвестмент“ и Орка Холдинг ги имаа кон вработените заклучно со 31.12.2016 година се подмирени, а дека во наредните денови ќе се подмират и обврските кон платите за јануари 2017./крај/со/бб

Македонија

СДСМ потпиша меморандум за соработка со Бугарската социјалистичка партија

Објавено пред

Од

Делегации на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Бугарската социјалистичка партија предводени од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателката на БСП, Корнелија Нинова, денеска потпишаа меморандум за соработка и партнерство меѓу двете партии.

Како што информираат од СДСМ, на средбата било потенцирано дека договорот за соработка и пријателство меѓу Македонија и Бугарија, што престедателот на СДСМ и премиер на Република Македонија, Зоран Заев, го потпиша со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, отворил многу нови можности за потесна соработка во повеќе полиња.

При потпишувањето претседателот Заев истакнал дека меморандумот претставува потврда на досегашната добра соработка помеѓу двете партии и држави, но и дека истовремено ќе претставува мотив за дополнително проширување на соработката.

„Овој меморандум денеска говори за успешноста на договорот за добрососедство и соработка помеѓу Република Македонија и Република Македонија. Убеден сум дека досегашната соработка помеѓу двете држави претставува дополнителен мотив да продолжиме да разменуваме искуства и заеднички да си помагаме и како партии“, посочил лидерот на СДСМ.

Од страна на делегацијата на БСП било изразено признание за досегашната работа на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев и нивните успеси на меѓународен план, особено со потпишувањето на договорот за добрососедство, кој, како што било истакнато, претставува пример за другите држави во регионот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски до Коѕијас: Oдредени чекори во грчкото општество поттикнуваат негативи чувства кон Република Македонија

Објавено пред

Од

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас, на која нагласил дека решението за кое преговара македонската Влада треба да ги запазува државните и националните интереи.

Како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на средбата истакнал дека партијата е за развивање добрососедски односи, базирани на искрено пријателство и меѓусебно почитување и воедно изразил загриженост за одредени чекори во грчкото општество, кои, како што рекол, иритираат и поттикнуваат негативи чувства кон Република Македонија.

„Македонија и Грција треба да имаат заеднички интерес за засилена соработка во многу полиња кои се од интерес на граѓаните од двете држави на економски и политички план“, рекол лидерот на опозициската партија.

Тој воедно посочил дека Република Македонија мора да продолжи со својата евро-атлантска агенда и процесот да биде деблокиран.

„Тоа ќе придонесе и за интеграција и стабилизирање на регионот преку засилена соработка во рамките на глобалните структури кон кои тежнее Република Македонија и природно припаѓа“, истакнал Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

АМСМ: Возачите да внимаваат на остатоците од кашест снег

Објавено пред

Од

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. На повисоките места има остатоци од кашест снег на коловозот по интервенцијата на дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ).

Оттаму препорачуваат внимателно возење, приспособена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани-Македонска Каменица-Делчево, Виница-Берово, Гостивар-Стража, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Катланово-Велес, Крушево-Демир Хисар и Ресен-Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Од АМСМ предупредуваат дека на патниот правец А2, Стругa- граничен премин Ќафасан, од бензинска пумпа КМР до местото Добра Вода кај село Франгово (во должина од 3 километри) пожелно е исклучително внимателно управување со возилата поради дупки на коловозот. На самото место поставена е соодветна патна сигнализација и ограничување на брзината од 30 километри на час.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија12 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија16 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија17 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија19 часа

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија19 часа

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија1 ден

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија3 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Досие