Контакт

Македонија

Ќе се садат дрвја за Часот на планетата Земја

Објавено пред


Часот на планетата Земја, освен со традиционалното исклучување на светилките во 20.30 часот, годинава на 24 март, ќе биде одбележан и со засадување дрвја на повеќе локации во земјава.

Организаторот информира дека ќе направат напори да поттикнат поддршка за акција за биолошката разновидност и природата со мото „Поврзи се со планетата“.

„Со оглед на тоа што планетата Земја, нашиот заеднички дом, се соочува со двоен предизвик – климатските промени и опаѓање на биодиверзитетот, нашето најголемо светско еколошко движење има цел да ги мобилизира поединците, бизнисите и владите да бидат дел од разговорот и решенијата потребни за да се изгради здрава и одржлива иднина за сите“, соопшти организаторот Ѓорги Селков.

За таа цел се очекува да бидат засадени илјадници дрвја во републиката, а најмасовен настан ќе има во Куманово, каде што од локалната самоуправа потврдиле засадување на 1.000 садници на локации околу градот.

Овој настан се очекува да премине во традиција и секоја година на истата локација да бидат садени нови дрвца, во таканаречениот парк на планетата Земја, а во него се вклучуваат и волонтерите на Црвениот крст, кои се дел од светската еколошка акција шеста година по ред.

Започнувајќи како симболичен настан во Сиднеј во 2007 година, Часот на планетата Земја сега се одбележува во повеќе од 180 земји и територии како глобален момент на солидарност за планетата. Земајќи го предвид фактот дека минатата година 3,5 милијарди луѓе зборувале за Часот на планетата Земја на социјалните мрежи, се докажува дека движењето е менувач на играта за популаризација на климата и еколошките акции во целиот свет.

Македонија

Владата ќе расправа за гасификацијатa и Законите за оружје и катастар

Објавено пред

Од

На дневниот ред на 60-тата редовна седница на владата, која ќе почне денеска, по завршување на 59. тематска седница посветена на младинските политики, ќе се најде информацијата за можноста за изменување на Законот за катастар на недвижности во насока на подобрување на квалитетот на податоците запишани во катастарот на недвижности, вклучувајќи го и механизмот за отстранување грешки од страна на Агенција за катастар на недвижности, и за намалување на процентот на незапишани права во катастарот на недвижности.

На денешната владина седница ќе биде разгледана и информација за рокот на реализација и проблемите при реализација на сите проекти од примарната гасификација, како и за секундарното гасифицирање во државата.

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата ќе расправа и за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за оружје.

На оваа 60. редовна седница на Владата на дневен ред ќе се најде и информација за имплементацијата на Националната стратегија за вработување на Република Македонија 2016-2020 година, како и информацијата за воведување  професионална рехабилитација на лица со попреченост.

Прикажи повеќе...

Македонија

Левица: Протестите пред домовите на пратениците се оправдани

Објавено пред

Политичката парија Левица поддржува унапредување на сите јазици во Македоноја, но сметаат дека Охридскиот договор не ги унапредил правата на Албанците, а законот за јазици, пак, го зголемува јазот и го зголемува национализмот. Според Левица, имајќи го предвид фактот дека децата од албанска и од македонска националност учат во различни паралелки и во различни смени, и со тоа се поттикува национализмот.

„Македонците и Албанците нема сега да се сакаат повеќе со законот за јазици. Видлива е омразата меѓу двете етнички заедници и истата се продлабочува. СДСМ и ДУИ имаат свои цели, односно ДУИ сака да се наметне како спасител кај Албанците и со тоа да ја врати довербата. СДСМ сака да добие албански гласачи, надополнувајќи ги македонските гласови кои ги изгубиле поради преговорите со Грција за името“, вели, Џејлан Велиу од Левица.

Политичката партија смета дека е прекршен Уставот со начинот на изгласувањето на законот. Тие прашуваат, дали ако Албанците во иднина бидат помалку од 20 проценти, нивните права ќе бидат укинати. Парламентарното мнозинство не смеело да го толкува Уставот, како што на нив им одговара.

Протестите пред домовите на пратениците, според Левица се оправдани, но велат дека треба да се внимава и да не се нарушува мирот и безбедноста. Според Здравко Савески, „власта го поделила народот по етничка припадност и продолжила да владее, со што е оставен простор владата да краде, а народот да се занимава со поделеноста“.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: Нема повисоки плати, пензии, нема субвенции за земјоделците, вработувања за младите

Објавено пред

Од

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по повод теренските посети со цел да се слушнат што поголем број идеи и предлози кои ќе бидат вклучени во новата програма на партијата, вчеравечер оствари средба со граѓаните од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Ново село.

На средбата со граѓаните претседателот Мицкоски рече дека идејата и суштината на овие теренски посети е да се посети секој општински комитет, секој месен комитет, градови, села, домови, улици, за да може директно од граѓаните да слушне што им е неопходно за да бидат среќни и успешни во сопствената држава. За економскиот крах што се случува во моментот во Македонија, Мицкоски рече дека со владата на СДСМ економијата доживува целосен колапс.

„Бев кај Орбан, премиерот на Унгарија, вели имаме рекордна година од 5% на раст на унгарското стопанство. Бев кај Бојко Борисов, премиерот на Бугарија, и вели дека има рекордна година од речиси 4% раст во Бугарија. Бев во САД, и немаше човек кој  не речe дека ова е рекордна година за американската економија. Само јас веднев глава и не знаев со што да се пофалам, со 0% од цунамито наречено Зоран Заев“, посочи пред граѓаните Мицкоски.

Мицкоски направи споредба за 2016 и 2017 година и истакна дека во 2017 година има 100 милиони евра помалку странски инвестиции, 4% намалено индустриско производство, а градежништвото е намалено за дури 12%.

„30.000 денари плати ги нема, 100.000 денари плата за докторите ги нема, на пензионерите им ветија секоја година покачување на пензиите за 10% и тоа го нема, им ветија на земјоделците поголеми субвенции, а и тие не им ги даваат иако ги заслужуваат“, беше дециден Мицкоски.

Тој рече дека во периодот што претстои нема да биде лесно, но борбата мора да продолжи сè додека не се спречат овој терор и узурпација на државните институции и граѓаните од страна на оваа ненародна влада на СДСМ и Заев.

„Некои ќе бидат отпуштани од работа, некои ќе бидат понижувани, но не смееме да потклекнеме. Мораме да издржиме, Македонија е во прашање, не смееме да дозволиме ова да продолжи да ни се случува. Државата е коднапирана од Зоран Заев и кликата околу него“, изјави претседателот Мицкоски.

Мицкоски ги повика сите граѓани кои сакаат да се приклучат на овој пат дека се добредојден да застанат рамо до рамо со него како претседател на ВМРО-ДПМНЕ за да ја спасат Македонија од бескрупулозниот човек Зоран Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие