МАКФАКС

Македонија

Репортажа од Република Српска: Повеќе српска отколку република, колективот наспроти индивидуата

Репортажа од Република Српска: Повеќе српска отколку република, колективот наспроти индивидуата

Анализи

Пишува Бојан Стојковски   Како еден од двата ентитета на Босна и Херцеговина, Република Српска мечтае да биде она што е содржано во нејзиното име, самостојна држава. Или барем тоа

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Шпигел: ЕУ планира санкции против Македонија

Шпигел: ЕУ планира санкции против Македонија

Daily news

Земјите-членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија, објавува германскиот магазин Шпигел а пренесува Дојче веле. „Иако во Европската служба за надворешна политика сѐ уште јавно не се

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

ЛДП: Граѓаните на Гевгелија, предвесници на демократските и еколошки реформи во државата

ЛДП: Граѓаните на Гевгелија, предвесници на демократските и еколошки реформи во државата

Daily news

  ЛДП укажува укажува дека граѓаните на општината Гевгелија покажаа висока демократска и еколошка свест и со тоа станаа предвесници на овие реформи во државата. „Тие се спротивставија на нискоразвиената

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ реагира на летањето на дронот и на прикаченото знаме со мапата на Голема Албанија

ВМРО-ДПМНЕ реагира на летањето на дронот и на прикаченото знаме со мапата на Голема Албанија

Daily news

  ВМРО-ДПМНЕ реагира на летањето на дронот на кој беше прикачено знамето со мапата на Голема Албанија, за која смета е дел од Тиранската платформа. „Творците на платформата се надеваат

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

СДСМ: Груевски ги жртвува граѓаните и државата, мнозинството мора да го спречи!

СДСМ: Груевски ги жртвува граѓаните и државата, мнозинството мора да го спречи!

Daily news

  СДМС уште една посочува дека парламентарното мнозинство има должност да ја реализира мнозинската волја на граѓаните и да ја

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Умерен сообраќај надвор од градските средини

Умерен сообраќај надвор од градските средини

Daily news

Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Сончево со мала до умерена облачност

Сончево со мала до умерена облачност

Daily news

Сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови, каде е можна и изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

ДОМ: Сечење парк и градба на џамија без легална процедура?

ДОМ: Сечење парк и градба на џамија без легална процедура?

Daily news

Партијата ДОМ јавно бара одговор од општина Чаир, Градот Скопје и од Министерството за транспорт и врски, дали е спроведена

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Гевгеличани против отворање рудници – Започнато славењето низ улиците

Гевгеличани против отворање рудници – Започнато славењето низ улиците

Daily news

Граѓаните на Гевгелија кажаа „стоп“ за отворање нови рудници за злато на планината Кожув. Иницијативата беше преземена од невладината „Спас

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Референдумот успешен, иницијаторите задоволни – ЦИВИЛ: Регистриравме помали нерегуларности

Референдумот успешен, иницијаторите задоволни – ЦИВИЛ: Регистриравме помали нерегуларности

Daily news

Граѓаните на Гевгелија денес на референдум одлучуваа дали се за или против отворањето на рудници. Успешно заврши референдумот, каде од запишаните

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *