21/01/2017

ОПЕР на Неждет Мустафа ја напушта коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Обединетата партија за еднаквост на Ромите (ОПЕР) во вторникот вечерта објави дека и покрај партискиот предлог за квалитативно подобрување на кандидатите за пратеници на...

Анкета: Се топи разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Доколку денеска се одржат изборите, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 28, 4 отсто од испитаниците, а за СДСМ високи 21,6 отсто, покажа анкетата на невладината...

Со што фамилијата ја држи Канческа-Милевска за да го брани обидот за перење пари...

  СДСМ обвинува дека власта нелегално се обидува да гради на античкиот локалитет „Скупи“, и прашува со што „фамилијата“ ја држи министерката за култура Елизабета...

Пазарењата за нова Влада почнаа, ДУИ не е против коалиција со СДСМ

  По вчерашното прегласување во едно гласачко место во Теарце, бројот на мандати не се смени, па сега политичките партии размислуваат на кој начин да...

Дачиќ: Србија погреши што ја призна Македонија под уставно име, испаднавме будали

  Србија погреши што ја призна Македонија под уставното име, бидејќи таа гласаше за независноста на Косово, изјавил шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во...

Обилни врнежи од дожд и засилен ветер

  Од понеделник нашето подрачје ќе потпадне под влијание на засилено јужно воздушно струење и на топла и влажна воздушна маса, кои во наредните денови...

Заев очекува Иванов да го даде мандатот на коалицијата со 61 пратеник

  Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, очекува претседателот Ѓорге Иванов мандатот да го предаде на претседателот на партија кој ќе обезбеди мнозинство од 61...

Се урива приземјето и првиот кат од зградата на „Макотекс”

  По две години размислувања, градската власт ја избра варијантата за уривање на дел од зградата на улицата „Даме Груев“ кај кафулето „Kорзо“ со цел...

МОСТ: Двете водечки партии со освоени гласови се преблиску, не може да се проектираат...

МОСТ заклучува дека двете водечки партии по бројот на освоени гласови се преблиску една до друга и оваа разлика во распределбата на мандати, во...

По Ахмети и Тачи му рече ‘не’ на Рама

Покрај лидерот на ДУИ Али Ахмети и лидерот на ДПА Мендух Тачи му рече ‘не’ на албанскиот премиер Еди Рама, кој ги покани лидерите...