21/01/2017

Готови се становите на Хабитат во Велес

Становите на што фирмата Хабитат ги градеше во Велес се готови, откако е завршена и последната интервенција со приклучувањето на електричната енергија, а првите...

Ердоган:Грција да не ситничари, да дозволи Македонија да се вика Македонија

Грција да не се занимава со ситни работи, туку да дозволи Македонија да се вика Македонија и да продолжи по евроинтегративниот пат.Грција...

Петров: Не сме за премиер од ДУИ, етничката припадност не ја спомнавме

СДСМ нема да учествува во Влада во која премиерот е од редовите од ДУИ, повторува Андреј Петров од СДСМ, но потенцира дека не спомнал...

Тачи на конвенција во Тетово го претстави претседателскиот кандидат и листите за пратеници

Дводомен парламент, официјална употреба на албанскиот јазик, пропорционална застапеност и правична распределба на буџетот се главните адути на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој...

Рикер и Фуере ќе присуствуваат на собраниската седница за Косово

На денешната собраниска седница на која ќе се расправа за ратификација на Договорот за ратификација на границата со Косово ќе присуствувасат и евроамбасадорт Ерван...

Камен темелник за нов резервоар во Брусничка населба во Битола

Продолжуваат активностите за изградба на нов резервоар со капацитет од 2.000 метри кубни во Брусничка населба во Битола.Проектот е дел од програмата на градоначалникот...

Следната година ќе се снима во автобусите

Од почетокот на следната година најверојатно ќе се снима во автобусите на ЈСП за да се помогне во идентификувањето на насилниците, соопшти директорот на...

Заев до Оланд: Сочувство и силна поддршка по ужасните терористички напади

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по ужасните терористички напади во Париз упати телеграма со сочувство и поддршка до францускиот претседател Франсоа Оланд, до семејствата...

Стерјовски побара да не се попречуваат Македонците на граничниот премин Горица

Генералниот секретар на партијата на Македонците во Албанија - Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски, во Корча, оствари средба со директорката на царината...

Во Македонија за првпат извршена трансплантација на рожница

Три трансплантации на рожница за првпат во Македонија се извршени во Европската очна болница во Скопје. Министерот за здравство, Никола Тодоров изјави дека Македонија...