МАКФАКС

Дијаспора

Карл Билд објави на Твитер: „Доаѓам во Скопје“

Карл Билд објави на Твитер: „Доаѓам во Скопје“

Daily news

Поранешниот шведски премиер и министер за надворешни работи Карл Билд на својот Твитер профил најави дека доаѓа во Македонија. „На турнеја за кризата во Скопје утре. И потоа во Белград.

Прочитајте го целиот напис
17.04.2017

Турската дијаспора од Македонија гласаше за Ердоган

Турската дијаспора од Македонија гласаше за Ердоган

Daily news

Според неофицијалните резултати од референдумот за зголемување на овластувањата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во Македонија „Да“ гласале 57,97 отсто од регистрираните гласачи од турската дијаспора, додека „Не“ гласале

Прочитајте го целиот напис
16.04.2017

Македонските здруженија во Албанија го поздравија законот за малцинствата: Во земјата има Македонци, а не Бугари

Македонските здруженија во Албанија го поздравија законот за малцинствата: Во земјата има Македонци, а не Бугари

Daily news

  Во Албанија нема Бугари туку Македонци, а официјална Тирана со законското решение за малцинствата во Албанија не признава бугарско малцинство, туку признава македонско  малцинство, јавува дописникот на Макфакс од

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Во река во Северна Дакота пронајдено телото на Македонецот Дамјан Неделковски

Во река во Северна Дакота пронајдено телото на Македонецот Дамјан Неделковски

Daily news

35-годишниот Македонец, Дамјан Неделковски, кој се водел како исчезнат уште од ноември лани, бил пронајден во водите на реката Канонбол, во Северна Дакота, САД, објави ЛА Тајмс. Телото на Дамјан,

Прочитајте го целиот напис
11.04.2017

ОМД: Само народот ќе одлучува за иднината на Македонија

ОМД: Само народот ќе одлучува за иднината на Македонија

Дијаспора

  Народот е тој кој ќе одлучува за иднината на Република Македонија, а не ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ или ДУИ, или пак

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

ММДЧП од Стејт департментот побара осуда за Тиранската платформа

ММДЧП од Стејт департментот побара осуда за Тиранската платформа

Дијаспора

  Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со релевантни претставници на американскиот Стејт

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

МАЕИ: Софија да не измислува „Бугари“ во Албанија, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија

МАЕИ: Софија да не измислува „Бугари“ во Албанија, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија

Дијаспора

Бугарија да не измислува “Бугари“ таму каде што не постојат, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија, се вели

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парлмент

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парлмент

Дијаспора

Македонско друштво „Илинден“ одТирана и Македонско друштво „Илинден“-Тирана, огранок Голо Брдо најостро го осудува Извештајот за напредокот на Албанија за

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

ОМД бара формирање стабилна влада во Македонија без уцени

ОМД бара формирање стабилна влада во Македонија без уцени

Дијаспора

  Обединетата македонска дијаспора (ОМД) поддржува формирање стабилна влада и излез од неколкугодишната политичка криза во државата, но, како што

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Дијаспора

Еден од најбогатите Македонци во светот и еден од најголемите поддржувачи и долгогодишен донатор на Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), Мајк

Прочитајте го целиот напис
11.02.2017
1 2 3 38

Макфакс е-билтен

Email *