МАКФАКС

Дијаспора

МАЕИ: Софија да не измислува „Бугари“ во Албанија, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија

МАЕИ: Софија да не измислува „Бугари“ во Албанија, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија

Дијаспора

Бугарија да не измислува “Бугари“ таму каде што не постојат, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија, се вели во Декларацијата што во четврток до јавноста и Европската унија(ЕУ)

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парлмент

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парлмент

Дијаспора

Македонско друштво „Илинден“ одТирана и Македонско друштво „Илинден“-Тирана, огранок Голо Брдо најостро го осудува Извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија (ЕУ), усвоен од Европскиот Парламент (ЕП),

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

ОМД бара формирање стабилна влада во Македонија без уцени

ОМД бара формирање стабилна влада во Македонија без уцени

Дијаспора

  Обединетата македонска дијаспора (ОМД) поддржува формирање стабилна влада и излез од неколкугодишната политичка криза во државата, но, како што наведува во соопштение, во напорот да се создаде влада и

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Дијаспора

Еден од најбогатите Македонци во светот и еден од најголемите поддржувачи и долгогодишен донатор на Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), Мајк Илич, почина на 87-годишна возраст. Илич создал сопствена продавница која

Прочитајте го целиот напис
11.02.2017

ОМД бара конгресменот Рорабакер да поднесе оставка од Поткомитетот за Европа

ОМД бара конгресменот Рорабакер да поднесе оставка од Поткомитетот за Европа

Дијаспора

  Конгресменот Дана Рорабакер (републикански претставник од Калифорнија) уште еднаш се посрамоти сам себе, неговите гласачи и неговата партија со

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

ОМД: Грција ја користи деликатната криза во Македонија за поени дома

ОМД: Грција ја користи деликатната криза во Македонија за поени дома

Дијаспора

  За време на посетата на Србија, запрашан за односите со Македонија и проблемот на Грција со името на македонската

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Резолуција на ОМД за сегашната состојба во Македонија

Резолуција на ОМД за сегашната состојба во Македонија

Дијаспора

  Во име на националниот интерес, ОМД, со седиште во Вашингтон, како неформален глас на македонските граѓани и иселеници надвор

Прочитајте го целиот напис
30.01.2017

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Дијаспора

  „Претседателот Обама дојде во претседателското столче со многу проблеми со кои требаше да се соочува, така што Македонија и

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017

Македонските иселеници во Германија со тепачка го прославија Божик

Македонските иселеници во Германија со тепачка го прославија Божик

Дијаспора

Божикната прослава на македонските иселеници во Берлин имаше неславен крај, откако забавата ја прекинале триесетина поднапиени и нервозни иселеници кои

Прочитајте го целиот напис
12.01.2017

Македонците во Албанија остро го критикуваат министерот Бушати

Македонците во Албанија остро го критикуваат министерот Бушати

Дијаспора

Македонците во Албанија остро реагираат на изјавата на албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати во која тој Македонците ги

Прочитајте го целиот напис
10.01.2017
1 2 3 37

Макфакс е-билтен

Email *