21/01/2017

Македонските иселеници во Германија со тепачка го прославија Божик

Божикната прослава на македонските иселеници во Берлин имаше неславен крај, откако забавата ја прекинале триесетина поднапиени и нервозни иселеници кои поради политика прво се...

ОМД апелира Македонците да се пријават за гласање на изборите

  Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 ноември, за да можат да...

Македонците од Канада од Стејт Департментот побараа поддршка за македонското име

  Претседателот на Меѓународното македонско движење за човекови права, Бил Николов, на 19-ти октомври се сретна со претставници на американскиот Стејт Департмент и побараа САД...

Македонски ученици учат молекуларна гастрономија во Хрватска

Со новиот и поинаков начин на подготвување на храна, група ученици од средното училиште „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија и нивни професори две седмици сe...

Признание „Пријател на Македонија“ за Стјепан Месиќ

Убеден сум дека следните избори во Македонија конечно ќе овозможат историјата да им се препушти на историчарите за да може Македонија да се развива...

Виножито: Изборите да дадат позитивен импулс за унапредување во политичкиот, социјалниот и економскиот живот...

Би сакале изборниот процес и постизборниот период да даде на македонските граѓани и на сите политички и партиски структури еден позитивен импулс, мотивација и...

Македонската дијаспора во Канада побара оставка од Нимиц и крај на преговорите за името

Претседател на Меѓународното македонско движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов минатиот вторник во Њујорк оствари средба со специјалниот претставник на генералниот секретар на...

Македонците од Канада испратија 150.000 долари за поплавените во скопско

Македонската имиграција во Канада собра повеќе од 150.000 канадски долари, помош за настраданите од поплавите во Македонија.    Македонската имиграција во Канада собра повеќе од 150.000...

Македонците во Канада со осуда за забраната за влез на свој активист во Грција

На Славко Манговски, меѓународен координатор на Македонското меѓународно движење за човекови права и граѓанин со двојно државјанство (македонско и американско) во понеделникот му беше...

Во Панчево ќе се одбележи 70-годишнината од доселувањето на Македонците во Војводина

Во организација на Националниот совет на македонската национална заедница во Србија, во недела во Панчево ќе се одржи свечена академија по повод 70-годишнината од...