МАКФАКС

Дијаспора

ОМД: Само народот ќе одлучува за иднината на Македонија

ОМД: Само народот ќе одлучува за иднината на Македонија

Дијаспора

  Народот е тој кој ќе одлучува за иднината на Република Македонија, а не ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ или ДУИ, или пак меѓународниот или регионалниот фактор, соопшти во втроник Обединетата македонска дијаспора.

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

ММДЧП од Стејт департментот побара осуда за Тиранската платформа

ММДЧП од Стејт департментот побара осуда за Тиранската платформа

Дијаспора

  Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со релевантни претставници на американскиот Стејт департмент и го повтори барањето на ММДЧП за САД да

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

МАЕИ: Софија да не измислува „Бугари“ во Албанија, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија

МАЕИ: Софија да не измислува „Бугари“ во Албанија, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија

Дијаспора

Бугарија да не измислува “Бугари“ таму каде што не постојат, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија, се вели во Декларацијата што во четврток до јавноста и Европската унија(ЕУ)

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парлмент

Македонците во Албанија ја осудија резолуцијата на Европскиот парлмент

Дијаспора

Македонско друштво „Илинден“ одТирана и Македонско друштво „Илинден“-Тирана, огранок Голо Брдо најостро го осудува Извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија (ЕУ), усвоен од Европскиот Парламент (ЕП),

Прочитајте го целиот напис
16.02.2017

ОМД бара формирање стабилна влада во Македонија без уцени

ОМД бара формирање стабилна влада во Македонија без уцени

Дијаспора

  Обединетата македонска дијаспора (ОМД) поддржува формирање стабилна влада и излез од неколкугодишната политичка криза во државата, но, како што

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Дијаспора

Еден од најбогатите Македонци во светот и еден од најголемите поддржувачи и долгогодишен донатор на Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), Мајк

Прочитајте го целиот напис
11.02.2017

ОМД бара конгресменот Рорабакер да поднесе оставка од Поткомитетот за Европа

ОМД бара конгресменот Рорабакер да поднесе оставка од Поткомитетот за Европа

Дијаспора

  Конгресменот Дана Рорабакер (републикански претставник од Калифорнија) уште еднаш се посрамоти сам себе, неговите гласачи и неговата партија со

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

ОМД: Грција ја користи деликатната криза во Македонија за поени дома

ОМД: Грција ја користи деликатната криза во Македонија за поени дома

Дијаспора

  За време на посетата на Србија, запрашан за односите со Македонија и проблемот на Грција со името на македонската

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Резолуција на ОМД за сегашната состојба во Македонија

Резолуција на ОМД за сегашната состојба во Македонија

Дијаспора

  Во име на националниот интерес, ОМД, со седиште во Вашингтон, како неформален глас на македонските граѓани и иселеници надвор

Прочитајте го целиот напис
30.01.2017

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Дијаспора

  „Претседателот Обама дојде во претседателското столче со многу проблеми со кои требаше да се соочува, така што Македонија и

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017
1 2 3 37

Макфакс е-билтен

Email *