МАКФАКС

Дијаспора

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Почина Мајк Илич, еден од најбогатите Македонци во светот

Дијаспора

Еден од најбогатите Македонци во светот и еден од најголемите поддржувачи и долгогодишен донатор на Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), Мајк Илич, почина на 87-годишна возраст. Илич создал сопствена продавница која

Прочитајте го целиот напис
11.02.2017

ОМД бара конгресменот Рорабакер да поднесе оставка од Поткомитетот за Европа

ОМД бара конгресменот Рорабакер да поднесе оставка од Поткомитетот за Европа

Дијаспора

  Конгресменот Дана Рорабакер (републикански претставник од Калифорнија) уште еднаш се посрамоти сам себе, неговите гласачи и неговата партија со крајно неодговорен напад против Република Македонија, порачуваат од Обединетата македонска

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

ОМД: Грција ја користи деликатната криза во Македонија за поени дома

ОМД: Грција ја користи деликатната криза во Македонија за поени дома

Дијаспора

  За време на посетата на Србија, запрашан за односите со Македонија и проблемот на Грција со името на македонската држава, грчкиот премиер Ципрас изјави дека билатералните односи помеѓу Грција

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Резолуција на ОМД за сегашната состојба во Македонија

Резолуција на ОМД за сегашната состојба во Македонија

Дијаспора

  Во име на националниот интерес, ОМД, со седиште во Вашингтон, како неформален глас на македонските граѓани и иселеници надвор од границите на Република Македонија повикува под „покровителство на Претседателот,

Прочитајте го целиот напис
30.01.2017

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Колоски: Додека Трамп е на чело на САД, Македонија треба да се посвети на домашните проблеми

Дијаспора

  „Претседателот Обама дојде во претседателското столче со многу проблеми со кои требаше да се соочува, така што Македонија и

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017

Македонските иселеници во Германија со тепачка го прославија Божик

Македонските иселеници во Германија со тепачка го прославија Божик

Дијаспора

Божикната прослава на македонските иселеници во Берлин имаше неславен крај, откако забавата ја прекинале триесетина поднапиени и нервозни иселеници кои

Прочитајте го целиот напис
12.01.2017

Македонците во Албанија остро го критикуваат министерот Бушати

Македонците во Албанија остро го критикуваат министерот Бушати

Дијаспора

Македонците во Албанија остро реагираат на изјавата на албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати во која тој Македонците ги

Прочитајте го целиот напис
10.01.2017

Илинден: Нема горанско малцинство, Гораните се Македонци

Илинден: Нема горанско малцинство, Гораните се Македонци

Дијаспора

  Македонското друштво „Илинден“ во Тирана кое е најсилниот глас на Македонците во Албанија остро реагираше на изјава на ставовите

Прочитајте го целиот напис
13.12.2016

Признание „Пријател на Македонија“ за Стјепан Месиќ

Признание „Пријател на Македонија“ за Стјепан Месиќ

Дијаспора

Убеден сум дека следните избори во Македонија конечно ќе овозможат историјата да им се препушти на историчарите за да може

Прочитајте го целиот напис
02.12.2016

Виножито: Изборите да дадат позитивен импулс за унапредување во политичкиот, социјалниот и економскиот живот во РМ

Виножито: Изборите да дадат позитивен импулс за унапредување во политичкиот, социјалниот и економскиот живот во РМ

Дијаспора

Би сакале изборниот процес и постизборниот период да даде на македонските граѓани и на сите политички и партиски структури еден

Прочитајте го целиот напис
02.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *