МАКФАКС

Дијаспора

Двајца пратеници ќе даде дијаспората

Двајца пратеници ќе даде дијаспората

Дијаспора

  Рамазан Мифтароски од ВМРО-ДПМНЕ може да влезе во Собрание како пратеник од дијаспората, а за ДУИ трча Џевдет Спахиу, додека СДСМ излезе со нивниот претседател на партиската организација од

Прочитајте го целиот напис
14.11.2016

ОМД апелира Македонците да се пријават за гласање на изборите

ОМД апелира Македонците да се пријават за гласање на изборите

Дијаспора

  Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 ноември, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни

Прочитајте го целиот напис
07.11.2016

Македонците во Канада со осуда за забраната за влез на свој активист во Грција

Македонците во Канада со осуда за забраната за влез на свој активист во Грција

Дијаспора

На Славко Манговски, меѓународен координатор на Македонското меѓународно движење за човекови права и граѓанин со двојно државјанство (македонско и американско) во понеделникот му беше забранет влез на граничниот премин Меџитлија/Негочани

Прочитајте го целиот напис
28.10.2016

Во Панчево ќе се одбележи 70-годишнината од доселувањето на Македонците во Војводина

Во Панчево ќе се одбележи 70-годишнината од доселувањето на Македонците во Војводина

Дијаспора

Во организација на Националниот совет на македонската национална заедница во Србија, во недела во Панчево ќе се одржи свечена академија по повод 70-годишнината од доселувањето на Македонците во Војводина, на

Прочитајте го целиот напис
27.10.2016

Македонската дијаспора во Канада побара оставка од Нимиц и крај на преговорите за името

Македонската дијаспора во Канада побара оставка од Нимиц и крај на преговорите за името

Дијаспора

Претседател на Меѓународното македонско движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов минатиот вторник во Њујорк оствари средба со специјалниот претставник

Прочитајте го целиот напис
24.10.2016

Весникот "Илинден" повторно почна да се печати

Весникот "Илинден" повторно почна да се печати

Дијаспора

Весникот “Илинден”, гласилото на Македонско друштво “Илинден”-Тирана, повторно се печати со финансиската помош на Македонското меѓународно движење за човекови права

Прочитајте го целиот напис
22.09.2016

Македонците од Канада испратија 150.000 долари за поплавените во скопско

Македонците од Канада испратија 150.000 долари за поплавените во скопско

Дијаспора

Македонската имиграција во Канада собра повеќе од 150.000 канадски долари, помош за настраданите од поплавите во Македонија.     Македонската

Прочитајте го целиот напис
21.09.2016

Кревање на знамето на Македонија во Торонто по повод 8-ми Септември

Кревање на знамето на Македонија во Торонто по повод 8-ми Септември

Дијаспора

По повод 8-ми септември Денот на независноста на Република Македонија, Генералниот Конзулат на Република Македонија во Торонто ја организираше традициналната

Прочитајте го целиот напис
09.09.2016

Македонците во Албанија бараат да се формираат општини Голо Брдо и Гора

Македонците во Албанија бараат да се формираат општини Голо Брдо и Гора

Дијаспора

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана огранок Голо Брдо, бара од албанската влада да донесе нов закон за територијална 

Прочитајте го целиот напис
02.09.2016

ОМД: Групата на пријатели на Македонија во американскиот Конгрес се прошири на 27 члена

ОМД: Групата на пријатели на Македонија во американскиот Конгрес се прошири на 27 члена

Дијаспора

Конгресменот Алекс Муни, републиканец од Западна Вирџинија, конгресменот Ренди Вебер, републиканец од Тексас и конгресменот Тед Лу демократ од сојузната

Прочитајте го целиот напис
30.08.2016

Макфакс е-билтен

Email *