МАКФАКС

Надворешна политика

ЕК: За отворањето на пристапните преговори одлучува Европскиот совет

ЕК: За отворањето на пристапните преговори одлучува Европскиот совет

Надворешна политика

  Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич во понеделникот изјави за отворањето на пристапните преговори на Македонија со Унијата одлучува Европскиот совет, а не Комисијата.   „Како што знаете, ние

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Павлопулос: Нема членство во ЕУ за Македонија се додека се однесува иредентистички

Павлопулос: Нема членство во ЕУ за Македонија се додека се однесува иредентистички

Надворешна политика

  Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, со уште дека порака до македонските политичари: Македонија нема да има европска иднина, ако има иредентистички тенденции. Оваа порака ја испратил во саботата, по повод

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Вајгл ги демантира изјавите за Груевски, тврди дека не пренел ништо од нивната средба

Вајгл ги демантира изјавите за Груевски, тврди дека не пренел ништо од нивната средба

Надворешна политика

  Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл, во саботата во изјава за МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Надворешна политика

  Состојбата во Македонија е доста сериозна, но се уште не е крајно алармантна, изјавил во петокот европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл, кој заедно

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Надворешна политика

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Попоски: Дерадикализацијата на потенцијалните борци во IS останува најголемиот предизвик

Попоски: Дерадикализацијата на потенцијалните борци во IS останува најголемиот предизвик

Билтен

  На покана од државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, на 22.

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

(ВИДЕО) Аналитичарот Едвард Џозеф посочува: Македонија се наоѓа во вештачки наметната криза

(ВИДЕО) Аналитичарот Едвард Џозеф посочува: Македонија се наоѓа во вештачки наметната криза

Македонија

  Аналитичарот Едвард Џозеф за Гласот на Америка, изјави дека Македонија се наоѓа во состојба на кулминација на вештачки акумулирана

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Димитриев со сочуство до британската премиерка Меј поради нападот во Лондон

Димитриев со сочуство до британската премиерка Меј поради нападот во Лондон

Надворешна политика

  Премиерот Емил Димитриев упати писмо со сочувство до британската премиерка Тереза Меј поради терористичкиот напад во Лондон.   „Со

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Годишен состанок на национални координатори на Франкофонија од регионот на Централна и Источна Европа

Годишен состанок на национални координатори на Франкофонија од регионот на Централна и Источна Европа

Надворешна политика

  Во рамки на одбележувањето на „Месецот на франкофонијата“ во четврток во Министерството за надворешни работи на Република Македонија ќе

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Попоски на министерски состанок за борба против ИСИС во Вашингтон

Попоски на министерски состанок за борба против ИСИС во Вашингтон

Македонија

  На покана на Државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Рекс Тилерсон, заменик претседателот на Владата на Република Македонија и

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017
1 2 3 543

Макфакс е-билтен

Email *