МАКФАКС

Ахмети: ДУИ разговараше со останатите партии за продолжување на конститутивната седница на Собранието

Ахмети: ДУИ разговараше со останатите партии за продолжување на конститутивната седница на Собранието
16.03.2017, 15:46

 

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во четвртокот се сретна со словенечкиот амбасадор Милан Јазбец, со кого разговараа околу политичките случувања во Македонија и начинот за излез од оваа политичка и институционална криза, соопштуваат од ДУИ.

 

Ахмети го запозна словенечкиот амбасадор дека ДУИ има разговарано со главните парламентарни партии за иницирање на парламентарната координација со цел да продолжи и да заврши конститутивната седница на Собранието, велат од ДУИ.

 

Новоизбраниот претседател на Собранието по завршувањето на таа седница треба да ја информира институцијата претседател на државата за новото парламентарно мнозинство и да побара споделување на мандатот за формирање на влада, додаваат од ДУИ.

 

Ахмети повтори дека политичката и институционалната криза не треба да се претвори во етничка криза и ги повика сите страни да не придонесуваат во овој поглед, потенцираат од партијата./крај/мф/бс

 

 

Поврзани написи

Макфакс е-билтен

Email *