Контакт

Надворешна политика

Иванов: Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана

Објавено пред


 

Јавна благодарност до Унгарија која покрена иницијатива со барање до Советот на ЕУ да се отфрли и осуди тиранската платформа, искажа македонскиот претседател Ѓорге Иванов во понеделникот на средбата со унгарскиот колега Адер Јанош во Будимпешта.

 

На средбата Иванов и Јанош разговарале за политичката состојба во Република Македонија, како и за можните излези од оваа криза која земјата со години ја држи во заложништво, јави известувачот на МИА.

 

Иванов, како што рече, му укажал на тоа што досега тој има преземено како претседател на РМ и она што му го овозможува Уставот на РМ.

 

Во контекст на тоа додаде дека за разлика од уставите на другите држави, нашиот Уставот е недоречен и имаме голема уставна празнина за вакви состојби кога не може во првиот обид да се избере влада.

 

„Особено се усложнува состојбата што сега имаме влијание од друга држава во внатрешните работи во Македонија со изготвување платформа, која е постизборна и која опфаќа прашања што ние сметаме дека досега се затворени со Охридскиот рамковен договор и со Уставот“, истакна македонскиот претседател.

 

Иако, како што рече Иванов, очекувавме досега да биде осудена и отфрлена таа платформа на туѓа држава која отвора прашања во Македонија досега тоа не е случај и се плашиме дека ова може да биде преседан кој ќе го користат други дражави да вршат притисок, како што се случува во последно време и во некои други земји.

 

Иванов одговарајќи на новинарско прашање посочи дека ургентно е потребно конститутивната седница на Собранието на РМ да биде завршена, да се избере претседател и да можат активностите кои ги имаме како држава, нормално да се спроведуваат.

 

Во контекст на тоа порача дека мнозинството треба да се откаже од тиранската платформа за да може да го добие мандатот за да се формира влада која ќе почне да се справи со сите овие предизвици. „Има правни пречки кои би се совладале, доколку заврши конститутивната седница, и има политичка пречка, а тоа е да се отфрли и осуди платформата од Тирана“, рече Иванов.

 

Унгарскиот претседател пак рече дека не е во негова наделжност да одговори на прашањето во врска со решавањето на политичката криза во Македонија, туку тоа е надлежност на македонскиот Уставен суд.

 

Тој додаде дека од разговорот заклучил оти македонскиот претседател се стреми за изнаоѓање решение во согласност со неговата заклетва како претседател на РМ и со одредбите на македонскиот Устав и дека само едно такво решение би било прифатливо.

 

Двајцата претседатели на средбата размениле мислења и за состојбите во регионот, односите меѓу двете земји, како и унапредување на соработката во повеќе области меѓу Македонија и Унгарија.

 

„Досегашната поддршка, пријателството и солидарноста помеѓу Унгарија и Македонија треба да биде пример како една земја членка на ЕУ треба да се однесува со земја која е кандидат за член во Унијата“, рече Иванов.

 

Унгарскиот претседател истакна дека скоро 10 години на Македонија и се нудат позитивни, но лажни забелешки и ветувања во поглед на евроинтеграцијата. – По лажните и празни ветувања сега е дојдено времето за започнување вистински преговори помеѓу ЕУ и РМ, рече тој.

 

Унгарија, како што посочи, е една од државите кои на Македонија и дадоа безрезервна поддршка и помош за справување со илегалната миграција.

 

На средбата станало збор и за најавите за втор мигранстки бран и за продолжување на соработката во насока на разрешување со сите предизвици кои можат да се случат во овој период кога се чувствува раздвиженост не само од Блискиот Исток, туку и од Африка кон Европа.

 

Шефот на македонската држава рече дека очекува ЕУ и НАТО внимателно да ја разгледаат реалноста со која се соочува Македонија и нашиот регион и во овие тешки моменти да испратат силна порака за нашата европска и евроатлантска перспектива, а не да ја блокираат Македонија и оваа статус кво состојба со евроинтеграциите во Македонија да предизвикува огромна фрустрираност кај нашето население.

 

Попладнево македонскиот претседател ќе има средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан и со претседателот на Парламентот на Унгарија Ласло Ковер./крај/мф/

Македонија

(Видео) Талат Џафери на средба со грчкиот министер за надворешни работи, Коѕијас

Објавено пред

Од

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој е во дводневна посета на Република Македонија. Коѕијас пред оваа посета на Собранието оствари одвоени средби со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, и премиерот, Зоран Заев.

Коѕијас на средбите со Заев и Димитров изрази задоволство од досегашниот напредок во решавање на спорот за името. Конкретно, на оваа тема двајцата министри за надворешни работи ќе расправаат на 30 март во Виена, каде што ќе остварат заедничка средба со медијаторот Метју Нимиц, кој од двата нацрт-предлога на Грција и Македонија за името треба да направи еден, прифатлив за двете страни.

По завршувањето на средбата со Џафери, грчкиот министер за надворешни работи ќе се сретне и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со цел да ги информира за процесот на решавање на спорот за името помеѓу двете земји.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Објавено пред

Од

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат одговорност за решение на отвореното прашање. Како што соопшти владината прес-служба, тој истакнал дека Грција како земја членка во НАТО и ЕУ со најстара демократска традиција во регионот има голема одговорност за решавање на ова прашање и дека мора да се најде компромис прифатлив за двете страни.

Од Владата информираат дека Заев истакнал оти и оваа средба го зазема своето место како значајна во разговорите за проблемот што Република Грција го има за уставното име на нашата земја и дека се совпаѓа со еден исклучително позитивен момент кога се очекуваат трајни решенија за билатералните прашања во регионот во перспектива на очекувањата на Европската Унија.

„Фокусот на нашите разговори мора да биде иднината меѓу двете земји. Треба да сме одлучни и да правиме чекори кои нè водат поблиску до решението на единственото отворено прашање меѓу нашите две земји. Уверен сум дека овој пристап ќе доведе до решение кое ќе им даде доволно прифатливи аргументи на институциите во двете земји, како и на опозицијата, да прифатат дека тоа ќе биде достоинствено и за Република Македонија и за Република Грција“, рекол Заев на средбата со министерот за надворешни работи на Грција.

Тој нагласил дека и двете земји за време на процесот практикуваат и негуваат една заедничка, европска вредност, а тоа е заемното градење подобри билатерални односи и релации на доверба.

„Останува и понатаму да ги усовршуваме билатералните односи, да ги негуваме и да ги направиме уште подобри кога прашањето за името ќе биде решено бидејќи граѓаните во нашите земји, нашите пријатели во ЕУ и меѓународната заедница очекуваат решение на ова прашање“, рекол премиерот Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи до Коѕијас: Со изградбата на довербата, очекувам да се затворат отворените прашања

Објавено пред

Од

Вицепремиерот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, кој е во работна посета на земјава.

Теми на разговор на средбата беа напредокот во меѓусебната соработка, активностите на двете земји за унапредување на комуникацијата, како и мерки за градење доверба меѓу двете земји.

„Имаме голем напредок во комуникацијата меѓу двете земји, што води кон очигледно зголемување на довербата меѓу државите, но и севкупно, зголемување на довербата меѓу двете општества“ – подвлече Османи изразувајќи надеж дека тоа набргу ќе резултира и со надминување на отворените прашања.

За време на средбата Османи изрази надеж дека во периодот што следи ќе се засилат мерките за градење доверба во сите области: економијата, културата, образованието, екологијата, меѓуграничната соработка, енергетиката и транспортот, со што, покрај изградбата на довербата меѓу општествата, граѓаните ќе можат и директно да ги почувствуваат бенефитите од оваа соработка. Во овој контекст Османи изрази задоволство од успешниот старт во имплементацијата на мерките за доверба, како што е преминувањето на земјава во втората фаза од Спогодбата за стабилизација и асоцијација, како и пристапот до Јадранско-јонскиот Регион.

Во продолжение Османи ја акцентираше успешната билатерална соработка меѓу Македонија и Грција, која е исклучително позитивна во делот на искористување на средствата од ИПА во проектите за прекугранична соработка, како и соработката во рамки на твининг-проекти и инструментот ТАЕКС.

На крајот од средбата двајцата соговорници се согласија дека евро-атлантските интеграции на земјава се единствена алтернатива со која ќе се зајакнат и стабилноста и безбедноста на регионот, како и да се одржи комуникацијата меѓу двете земји со отворен дијалог за партнерство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Заев: Ниту едно искушение нема да нѐ оттргне од европските вредности

Ниту едно искушение или предизвик не може да нѐ оттргне од европските вредности, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во...

Македонија2 часа

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија18 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија18 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија20 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија22 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија23 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија23 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија1 ден

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Досие