Контакт

Надворешна политика

Попоски до Бушати: Секој да си гледа во сопствениот двор, потребна е реторика за 2017, а не за 1913 година

Објавено пред


Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на својот албански колега Дитмир Бушати му порача дека „денес во Европа е потребен речник и култура за 2017-та година“и дека „ниту еден демократ не би имал потреба групно или племенски да етикетира“, како реакција на изјавата на албанскиот министер, кој Македонците ги нарече „Славомакедонци“.

 

„Разбирливо е дека тоа се прави и за внатрешна употреба и за сопствениот рејтинг дома, но, сепак, овие практики се надвор од нормална меѓусоседска соработка. Најдобро е пред секој обид за демонстрирање на глобално лидерство, секој добро да погледне во сопствениот двор. Така, политичарите и во тие земји ќе се фокусираат на подобрување на домашните слабости“, се вели во реакцијата на Попоски.

 

Македонскиот министер додал дека Албанија се соочува со доволно проблеми на внатрешен план, на кои треба да се посвети, и дека не верува оти случувањата во Македонија се приоритет за даночните обврзници во Албанија.

 

„Проблемите со правниот систем, борбата со криминалот и корупцијата, основните човекови права и слободи се дел од оние што се идентификувани од Европската комисија кај нашиот сосед, а и на други места. Објективно, сите ние имаме повеќе од доволно домашни проблеми за да се занимаваме со туѓите. Кој како именува некого е веројатно и одраз на почит и воспитување. Ние сме Македонци и ништо повеќе ниту ништо помалку. Ниту еден демократ не би имал потреба групно или племенски да етикетира. Денес, во Европа е потребен речник и култура за 2017 година, а не за 1913 година“, порача Попоски./крај/мф/бс

Македонија

„Нашето име е Македонија“ – порачаа учесниците на протестот во Канада

Објавено пред

Од

Пред парламентот на Онтарио се одржа мирен протестен собир ,,Нашето име е Македнија“, организиран од македонско-канадската заедница за поддршка на Македонија и ставање крај на „антимакедонските преговори за името“.

Протестот обоен во црвено-жолтатата боја, започна со интонирање на националните химни на Канада и Македонија, а продожи со молитва од страна на присутните свештеници во македонските православни цркви во Канада. ,,Денес ние Македонците од Торонто и од други градови им се придружуваме на нашите браќа и сестри во Македонија, САД, Австралија и Европа, барајќи итен прекин на преговорите за името со Грција. Наметнатите антимакедонски преговори за името го загрозуваат опстанокот на Македонија и ги нарушуваат сите меѓународни конвенции и конвенциите на Обединетите нации за човекови права, на кои и Канада е потписник. Ја повикуваме меѓународната заедница да ги поддржи нашите основни права на самоопределување и самоидентификација. Исто така, сакаме да ја дадеме нашата целосна поддршка на претседателот Георге Иванов за вето на неуставниот закон за јазиците“, е пораката испратена на протестот.

Претседател на Светскиот македонски конгрес – Канада, Боне-Боби Темелков, кој е еден од организаторите на овој протест, ја презентираше Декларацијата за одбрана на името на државата Македонија и идентитетот на македонската нација.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ибраим: „Тика“ најави нови проекти за општина Центар Жупа

Објавено пред

Од

Турската агенција за кординација и соработка „Тика“ во општина Центар Жупа, која во минатите години реализира проекти во висина од речиси 3 милиони евра, најави поддршка на проекти во оваа општина и во наредниот период.

Градоначалникот на општината Центар Жупа, Арјан Ибраим, изјави за „Макфакс“ дека досега „Тика“ ги реализира проектите за водоводот Лучишта-Жупа, потоа Музејот на творецот на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк во Коџацик, изградбата на објектот на локалната власт, изградба на неколку училишта и водоводи.

Тој при посетата на програмскиот кординатор на „Тика“ за Македонија, Ајтекин Ајден, во Центар Жупа добил уверување дека турската агенција ќе продолжи да поддржува проекти во оваа рурална општина. Според градоначалникот Ибраим, Ајден при престојот во Жупа по повод доделувањето 3 илјади садници на калифорниски опрев за општините Центар Жупа, Дебар и Маврово-Ростуше оценил дека соработката со трите општини од најзападниот дел на Македонија е одлична.

Прикажи повеќе...

Македонија

Рама до Иванов : Без Албанци нема Македонија

Објавено пред

Премиерот на Албанија, Еди Рама на својот профил на социјалната мреѓа „Фејсбук“ упатил критики до македонскиот претседател Ѓорге Иванов за неговите ставови во поглед на законот за употребата на јазиците, кој што го усвои македонското Собрание неделава.

Весникот ,,Бота сот“ пренесува дека Рама на својот Фејсбук профил напишал ,,Г. Иванов , албанскиот јазик не е јазик на непријателот, туку е јазик на уставотворен народ во Македонија. Без Албанците нема Македонија почитуван претседател Иванов“.

Албанските медиуми истакнуваат дека Рама при донесувањето на законот, ја изнел оценката дека законот за употребата на албански јазик во Македонија е од историско значење“.

К.М.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија17 часа

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија20 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија22 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија23 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие