МАКФАКС

Надворешна политика

Иванов од Данкан побара „појасна поддршка“ од Британија за стратешките цели на Македонија

Иванов од Данкан побара „појасна поддршка“ од Британија за стратешките цели на Македонија

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во петокот оствари средба со британскиот државен министер за Европа и Америка, сер Алан Данкан, со кого разговараа за билатералните односи меѓу двете

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Ахмети се сретна со Данкан, најави дека постои можност ДУИ да остане во опозиција

Ахмети се сретна со Данкан, најави дека постои можност ДУИ да остане во опозиција

Надворешна политика

  Претседателот на ДУИ Али Ахмети во петокот се сретна со британскиот министер за Европа и за Америка, Алан Данкан, при што од страна на британскиот дипломат беше изразена поддршката

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Попоски со Данкан: Очекуваме позиционирањето на Британија да е поволно за Македонија

Попоски со Данкан: Очекуваме позиционирањето на Британија да е поволно за Македонија

Надворешна политика

Реформските процеси, евроатланските перспективи на Република Македонија и внатрешната состојба, беа дел од темите на средбата помеѓу вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски и министерот за Европа и

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Јолевски: Македонија останува посветена кон глобалниот мир и безбедност

Јолевски: Македонија останува посветена кон глобалниот мир и безбедност

Надворешна политика

  Mинистерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, заедно со заменик началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-мајор Мухамет Рацај во четвртокот остварија средба со шесте офицери

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Македонија целосно подготвена за НАТО, започнаа редовните билатерални консултации со Алијансата

Македонија целосно подготвена за НАТО, започнаа редовните билатерални консултации со Алијансата

Надворешна политика

  „Република Македонија е целосно подготвена за преземање на обврските и одговорностите кои произлегуваат од членството во Алијансата. За тоа

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Британскиот дипломат Данкан во среда во Македонија

Британскиот дипломат Данкан во среда во Македонија

Надворешна политика

  Британскиот министер за Европа и Америка, Сер Алан Данкан во четврток ќе престојува во посета на Македонија, како дел

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Средба на Иванов со регионалниот директор на Меѓународната организација за миграција

Средба на Иванов со регионалниот директор на Меѓународната организација за миграција

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во средата оствари средба со Аргентина Шабадос, регионален директор на Меѓународната организација за

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Могерини на почетокот на март во посета на Македонија и Балканот

Могерини на почетокот на март во посета на Македонија и Балканот

Надворешна политика

  Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на почетокот на март ќе оствари мини-турнеја

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

ЕК: Не шпекулираме за составувањето на владата, туку очекуваме брзо формирање и посветеност кон европските реформи

ЕК: Не шпекулираме за составувањето на владата, туку очекуваме брзо формирање и посветеност кон европските реформи

Надворешна политика

  Европската комисија (ЕК) не гледа проблем во т.н. албанска платформа што ја иницира премиерот на Албанија Еди Рама, давајќи

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017

Попоски: Во Македонија се чуствува фрустрацијата поради задоцнетата интеграција во НАТО и преговорите со ЕУ

Попоски: Во Македонија се чуствува фрустрацијата поради задоцнетата интеграција во НАТО и преговорите со ЕУ

Надворешна политика

  Најчесто тензиите во Западен Балкан се поврзани поради недостигот од интеграција во ЕУ и НАТО, и веројатно најголемата гаранција

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017
1 2 3 533

Макфакс е-билтен

Email *