21/01/2017

Рама одржа средби со лидерите на албанските партии во Македонија, Ахмети ја одбил поканата

Средби со лидерите на албанските политички партии во македонија одржа во вторник и среда во Тирана албанскиот премиер Еди Рама. Албанските медиуми јавија дека до...

На средби со Груевски и норвешкиот и амбасадорот на ЕУ. Жбогар бара „поширока“ поддршка...

Доцна вечерта во петокот во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на партијата Никола Груевски, и неговиот соработници, по средбата со американскиот амбасадор во Република...

Амбасадорот на САД Бејли на средбата со Груевски со многу прашања, меѓу другото и...

ВМРО-ДПМНЕ доцна вечерта во петокот, по средбата во партиското седиште на нејзиниот челник Никола Груевски со амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли,...

Коѕиас: Имаме неколку предлози за името и чекаме одговор

  Многумина сметаат дека прашањето за името треба да биде од второстепено значење, а Никос Коѕиас потсетува дека тоа е предуслов за пристапувањето на нашата...

Визијата на британскиот амбасадор Гарет за Македонија во 2027: Решен спорот со Грција, членство...

  Извонредниот напредок кој Македонија го направи во последните 10 години се должи на посветеноста и обврските кои беа направени од владата која беше оформена...

Иванов: Со одлуката за помилување ги скршив црните сценарија против Македонија

  Со одлуката за помилување ги скршив црните сценарија насочени против Македонија, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов во своето годишно обраќање, осврнувајќи се на неговата...

Заев-Стафансон: Нова реформска Влада во Македонија

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вторникот се сретна со шведскиот амбасадор Матс Стафансон, при што на средбата заеднички беше констатирано дека новата Влада...

Македонските политичари му честитаа победа на Трамп

  Честитки за изборот за претседател на САД на Доналд Трамп, во среда упатија македонските политичари, при што од владејачката ВМРО-ДПММНЕ порачаа дека ќе ги...

А1он: По нападите врз Бејли, од каде доаѓаат нарачките за „замолчување“ на шведскиот амбасадор?

  Шведскиот амбасадор Матс Стафансон деновиве е мета на провладините медиуми поради интервјуто за Макфакс во кое вели дека граѓаните во Македонија гласале за промени....

Интервју со Матс Стефансон, амбасадор на Шведска во Македонија: Ова се најважните избори за...

Овие се најважните избори откако Македонија стана независна држава. Секако, тие не ги решија сите македонски проблеми за во иднина, но мислам дека ги...