МАКФАКС

Надворешна политика

Дипломатскиот синдикат повторно предупредува за можни манипулации при распределбата на дипломати во странство

Дипломатскиот синдикат повторно предупредува за можни манипулации при распределбата на дипломати во странство

Daily news

Синдикатот на македонската дипломатска служба повторно предупредува дека со распишаните дваесетина интерни конкурси за распоредување на работа во македонските дипломатско-конзуларни претставништва, раководството на МНР се обидува да постави партиски кадри, како

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

МНР: Дипломатите се упатуваат во дипломатските претставништва во согласност со законите

МНР: Дипломатите се упатуваат во дипломатските претставништва во согласност со законите

Daily news

Министерството за надворешни работи ја информира јавноста дека испраќањето на дипломати во македонските дипломатски претставништва во странство се врши во согласност со релевантна законска рамка и потенцира дека и сега

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Дипломатскиот синдикат се сомнева: се згрижуваат партиски дипломати 

Дипломатскиот синдикат се сомнева: се згрижуваат партиски дипломати 

Daily news

Синдикатот на македонската дипломатска служба (СМДС), сака да ја извести македонската јавност за крајно сомнителниот потез што Раководството на Министерството за надворешни работи го повлече оваа седмица. Имено, распишани се 20-тина

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Министерот Јолевски се сретна со студенти од Станфорд Универзитетот

Министерот Јолевски се сретна со студенти од Станфорд Универзитетот

Daily news

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во четврток оствари средба со група студенти и професори на познатиот Станфорд Универзитет во САД, на која стана збор за безбедноста и миграциите, со посебен

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

НГШ на АРМ: Потврдено стратегиското партнерство со Вермонт

НГШ на АРМ: Потврдено стратегиското партнерство со Вермонт

Daily news

Како резултат на партнерската Програма за соработка која успешно се спроведува повеќе од две декади со активно инволвирање на националната

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Ахмети: Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение, ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Ахмети: Македонските партии веднаш да се заложат за итно решение, ДУИ ќе продолжи со конструктивните напори

Daily news

  Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, одржа работна средба со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, пришто отворено разговараa

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Амбасадорот Мемеди ги презентираше акредитивите во султанатот Оман

Амбасадорот Мемеди ги презентираше акредитивите во султанатот Оман

Daily news

Министерот Абдулах изрази особено задоволство поради одлуката на Република Македонија да назначи амбасадор во султанатот Оман, како чекор кон одржување, јакнење

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Адеми: Обврска на политичарите е работат на остварувањето на стратешките приоритети

Адеми: Обврска на политичарите е работат на остварувањето на стратешките приоритети

Daily news

  Вицепремиерот за европски прашања Арбр Адеми во четвртокот оствари редовна работна средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар, на која се

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Груевски и пред Иваниќ потенцирал дека излезот од кризата е во нови избори

Груевски и пред Иваниќ потенцирал дека излезот од кризата е во нови избори

Daily news

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, заедно со членовите на партијата Владимир Ѓорчев и Александар Николоски во средата оствари средба

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Еди Рама со последните изјави предизвикува поширока дестабилизација на Балканот

ВМРО-ДПМНЕ: Еди Рама со последните изјави предизвикува поширока дестабилизација на Балканот

Daily news

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама и го осудува неговото континуирано мешање во внатрешните работи на

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017
1 2 3 550

Макфакс е-билтен

Email *