ЕК: Јункер стои зад заложбите за решавањето на кризата во Македонија

ЕК: Јункер стои зад заложбите за решавањето на кризата во Македонија

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, стои зад еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во однос за заложбите за решавањето на политичката криза во Македонија, соопштиле од Комисијата.
 

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, стои зад еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во однос за заложбите за решавањето на политичката криза во Македонија, соопштиле од Комисијата.

 

„Претседателот Јункер стои зад сите 27 членови на неговиот Колеџ“, изјавил портпаролот на Јункер, Маргаритис Схинас, јавува во вторникот дописникот на МИА од Брисел.

Портпаролката на Хан, пак, Маја Коцијанчич, посочила дека официјален Брисел очекува политичките лидери во земјата да се однесуваат одговорно кон граѓаните.

„Она што можам да го кажам, најверојатно веќе го знаете. Ние продолжуваме да ги повикуваме политичките лидери во Македонија, во интерес на земјата и на граѓаните, итно да најдат одржлив политички компромис и да истапат со конкретен предлог што ќе помогне да се реши, односно да се најде решение за кризата којашто сé уште е во тек“, истакнува Коцијанчич.

Според информациите од ЕК, неделава се очекува да продолжи дијалогот на четворицата политички лидери во нашата земја (Груевски, Заев, Мендух Тачи и Али Ахмети) со посредство на амбасадорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли. Доколку се постигне некаков договор, Комисијата ги чека лидерите да се вратат во Брисел, па дури и идната недела истиот да го парафираат во придружба на комесарот Хан./крај/мф/бс