МАКФАКС

Надворешна политика

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Надворешна политика

  Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Ниту едно решение не смее да го поткопа унитарниот карактер на државата

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Иванов во работна посета на Унгарија

Иванов во работна посета на Унгарија

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов понеделник ќе престојува во работна посета на Унгарија.   Иванов во Будимпешта ќе оствари средби со претседателот на Унгарија, Јанош Адер, со премиерот

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Нимиц: Загрижен сум за ситуацијата во Македонија

Нимиц: Загрижен сум за ситуацијата во Македонија

Надворешна политика

  Meдијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц изјавил дека е загрижен за ситуацијата во Македонија   „Загрижен сум за ситуацијата во Македонија. Тоа што можам да го истакнам

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Во Белград наскоро состанок за поделба на 51 имот од поранешна СФРЈ

Во Белград наскоро состанок за поделба на 51 имот од поранешна СФРЈ

Надворешна политика

  Наскоро во Белград ќе биде одржан состанок за поделбата на имотот на поранешна СФРЈ на која претставниците на државите од поранешна Југослваија ќе разговараат за поделбата на 51 имот,

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Хан и тројката европратеници во вторник во Македонија

Хан и тројката европратеници во вторник во Македонија

Надворешна политика

  Еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политка Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Попоски-Курц: Македонија во ЕУ е наједноставна гаранција за мир и развој во регионот

Попоски-Курц: Македонија во ЕУ е наједноставна гаранција за мир и развој во регионот

Надворешна политика

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во Виена оствари средба со австрискиот министер за надворешни работи и

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Попоски: Веруваме дека може да се врати дијалогот во институциите

Попоски: Веруваме дека може да се врати дијалогот во институциите

Надворешна политика

Веруваме дека може да се врати дијалогот во институциите. Најдобар гарант за тоа да се случи се граѓаните на Македонија.

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Димитриев: Потребна е соработка, а не мешање во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан

Димитриев: Потребна е соработка, а не мешање во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан

Надворешна политика

  Неопходна е соработка, а не мешање во внатрешните работи и силно почитување на сувереноста и интегритетот на секоја држава.

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Ахмети: ДУИ разговараше со останатите партии за продолжување на конститутивната седница на Собранието

Ахмети: ДУИ разговараше со останатите партии за продолжување на конститутивната седница на Собранието

Надворешна политика

  Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во четвртокот се сретна со словенечкиот амбасадор Милан Јазбец, со

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Иванов-Нишани: Потребна е воздржаност и нормализирање на билатералните односи

Иванов-Нишани: Потребна е воздржаност и нормализирање на билатералните односи

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во четвртокот во Баку оствари билатерална средба со претседателот на Албанија, Бујар Нишани,

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *