МАКФАКС

Надворешна политика

САД повторно го повика Иванов да понуди можност за формирање влада

САД повторно го повика Иванов да понуди можност за формирање влада

Надворешна политика

  САД се разочарани поради тоа што претседателот Ѓорге Иванов не успеа да понуди можност за формирање на влада од страна на партиите кои имаат парламентарно мнозинство и смета дека

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Иванов-Алијев: Подготвеност за поголема економска соработка меѓу Македонија и Азербејџан

Иванов-Алијев: Подготвеност за поголема економска соработка меѓу Македонија и Азербејџан

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во четвртокот во Баку, оствари средба со претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, со кого разговараа за севкупните билатерални односи меѓу Македонија и Азербејџан.

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Иванов: Македонија е пример за двојните стандарди и лицемерието на сегашниот меѓународен поредок

Иванов: Македонија е пример за двојните стандарди и лицемерието на сегашниот меѓународен поредок

Билтен

  Двојните стандарди на либералниот поредок нам ни го оспориja правото на идентитет, но и правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на 5.

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Иванов ја одложува посетата на Австралија, причина политичката состојба и тензиите помеѓу ЕУ и Турција

Иванов ја одложува посетата на Австралија, причина политичката состојба и тензиите помеѓу ЕУ и Турција

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, донесе одлука за одложување на посетата на Австралија. Политичката состојба во земјата и тензиите меѓу ЕУ и Турција за прекин на договорот за

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Попоски со обраќање на Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена

Попоски со обраќање на Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена

Надворешна политика

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски во четврток ќе престојува во Виена, каде ќе се обрати на

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Попоски: Мирот и стабилноста во регионот зависат од извесноста за интегрирање во ЕУ

Попоски: Мирот и стабилноста во регионот зависат од извесноста за интегрирање во ЕУ

Надворешна политика

Потребна е зголемената извесност за интегрирање во ЕУ ако сакаме мир и стабилност и во регионот и во ЕУ, порача

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Ахмети: Политичката и институционалната криза да не се претворат и во етничка криза

Ахмети: Политичката и институционалната криза да не се претворат и во етничка криза

Надворешна политика

  Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во средата оствари средба со норвешкиот амбасадор Арне Санес Бјорнстад,

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Бејли: Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на кризата

Бејли: Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на кризата

Надворешна политика

  Договорот од Пржино останува добра основа за надминување на политичката криза во земјата, а одлуката за тоа треба да

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Русија со критики до ЕУ поради односот кон Македонија

Русија со критики до ЕУ поради односот кон Македонија

Надворешна политика

  Рускиот амбасадор при Европската унија (ЕУ), Владимир Чижов упатил критики кон Европската комисија (ЕК) поради поддршката за формирањето на

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Заев на средбата со Јазбец: Ќе ја тргнеме секоја пречка за изговор од Иванов и Македонија ќе добие нова Влада

Заев на средбата со Јазбец: Ќе ја тргнеме секоја пречка за изговор од Иванов и Македонија ќе добие нова Влада

Надворешна политика

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во средата се сретна со словенечкиот амбасадор Милан Јазбец, со кого разговараа околу процесот

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *