Контакт

Општество

Миленко Неделковски и Мирка Велиновска ширеле дискриминација и говор на омраза кон Албанците

Објавено пред


Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги утврди дека ТВ Алфа го прекршила членот 48 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кој забранува поттикнување или ширење дискриминација, нетрпеливост или омраза врз основа на раса, пол, религија или националност во емисијата „Миленко Неделковски шоу“. Од Јавното обвинителство и од Комисијата за заштита од дискриминација побара да поведат постапка бидејќи во Законот не е предвидена мерка за прекршување на овој член.

Според образложението, во емисијата на Миленко Неделковски емитувана на ТВ Алфа, каде што гостувала новинарката Мирка Велиновска, во јануари 2018 година ширеле дискриминација, нетрпеливост и омраза кон Албанците во Македонија.

Во извештајот на Агенцијата за медиуми, кој е објавен на нивната веб-страница, се цитирани конкретни примери од емисијата, односно делови каде што Неделковски и Велиновска ги нарекуваат Албанците со погрдни зборови: „Арнаути“, „чергари“, „диво племе“, „шиптари“, „скитачи“…

Според извештајот, со одлуката да се емитува оваа однапред снимена емисија, ТВ Алфа овозможила да се шири дискриминација и говор на омраза врз основа на етничка припадност. Иако емисијата „Миленко Неделковски шоу“ е надворешен проект и ставовите изнесени во неа не се ставови на телевизијата, тоа не ја намалува уредничката одговорност за изборот да ја емитува во рамките на својата програмска шема, напишале од Агенцијата во извештајот.

Македонија

Директорот на АВМУ на состанок во чиј фокус биле лажните вести

Објавено пред

Од

Вестите и информациите не познаваат физички граници поради што особено се важни билатералната и регионалната соработка и поттикнувањето дискусија за важни регулаторни прашања.

Ова го истакнал директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги, Зоран Трајчевски, кој во име на регулаторите од Западен Балкан се обратил на состанокот на претставниците на Групата на европски регулатори за аудиовизуелни медиумски услуги (ЕРГА) во Загреб.

Од Агенцијата информираат дека на состанокот вчера и денеска во Загреб станало збор за справувањето со напливот на лажни вести и за важноста на регионалната и пошироката соработка во поглед на размена на искуства и добри практики.

Првпат на состанок на ЕРГА присуствувала и Марија Габриел, еврокомесарот за дигитална економија и општество, во чија надлежност се и медиумите, која ја истакнала неопходноста земјите од Западен Балкан во рамките на своите евроинтеграциски аспирации да пристапат кон усогласување на нивната легислатива во аудиовизуелната област со Европската директива за аудиовизуелни медиумски услуги.

Прикажи повеќе...

Македонија

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Објавено пред

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја добија Наградата за слобода на говорот. Наградата во име на Костовски ја подигна Лазаревски и рече дека се гордее затоа што со колегата ја добиле наградата како признание за укажувачи во скандалот со прислушувањето. Доказите што ги обезбедивме покажаа дека корупцијата е главен извор на моќта во едно автократско општество, рече Лазаревски.

„Можевме да избереме: да игнорираме или да се бориме. Убеден сум дека го направивме вистинскиот избор“, рече Лазаревски по добивањето на наградата. „Можевме да ја проголтаме слатката таблетка што ќе ни ја затвореше устата или да ја проголтаме горчливата, која можеше да нè убие, но да го излекува општеството“, рече Лазаревски. Тој изјави дека е среќен што луѓето по бомбите, се гласни на секој обид за манипулација.

Фото: Kallxo.com

„Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија. Резултатот што го постигнавме беше над нашите најоптимистички очекувања“, изјави Лазаревски. Тој додаде дека слободата на говор оди заедно со укажувањето. Ако го нема едното од нив, нема ниедно. „Ми недостига овде Звонко Костовски, но знам дека се гордее колку и јас“, изјави укажувачот од УБК, кој го откри скандалот со прислушувањето.

Kallxuesi Maqedonas i Përgjimeve do pranojë çmimin e Fjalës së Lirë

Kallxuesi Maqedonas i Përgjimeve do pranojë çmimin e Fjalës së Lirë

Posted by Kallxo.com on Freitag, 23. März 2018

Лазаревски и Костовски како вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање три години работеле со цел да го документираат нелегалното прислушување на над 20.000 бизнисмени, активисти, новинари и други политички неистомисленици на минатата власт. Објавувањето на дел од прислушуваните разговори во 2015 година резултира со нови избори во 2016 и формирање нова влада во 2017 година. Покрај тоа, разговорите беа докази за обвиненија на СЈО за стотици физички и правни лица.

Наградата на слободата на говорот е годишно признание што се доделува од страна на Коалицијата за заштита на свиркачите во Југоисточна Европа и Европскиот центар за заштита на правата на свиркачите. Двете организации соработуваат со локални активисти и новинари во Косово за да ги организираат Меѓународниот ден на свиркачите и Неделата за слобода на говорот во Koсово од 19 до 24 март.

Прикажи повеќе...

Македонија

Го распоредиле на пониска позиција затоа што бил политички активен, тужел и добил на суд

Објавено пред

Основниот суд Скопје 2 од Скопје донесе пресуда со која утврди повредa на правото на еднаквост и сторена дискриминација по основа на политичка припадност во областа на работните односи. Македонското здружение на млади правници информира дека судот донел првостепена пресуда со која се утврдува дека Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на РМ како тужен сторило дискриминација по основа на политичка припадност во областа на работните односи.

Тужителот бил вработен кај тужениот. Надвор од работното место тој бил политички активен како претседател на општински подогранок на политичка партија и бил вклучен на листата на советници на локални избори. Во текот на своето работење тужителот своите работни задачи ги извршувал непристрасно, објективно и за своето работење бил оценуван со „се истакнува“ и „задоволува“. Тужителот добил решение за распоредување на пониска позиција иако истиот исполнувал услови за повисока позиција од причина што во меѓувреме завршил високо образование. Истиот повел постапка за оспорување на донесеното решение за потоа единствено тужителот од сите негови колеги биде распореден времено да ги извршува работните задачи во подрачна единица на министерството надвор од градот во кој живее. Просториите каде што бил упатен тужителот да ги извршува работните задачи не биле соодветни за канцелариска работа и не располагале со соодветен простор. Народниот правобранител на РМ донел заклучок дека прераспоредувањето на тужителот не е поврзано со наводно зголемениот обем на работа, туку би можело да се поведе како вознемирување на работното место и дискриминација по политичка основа.

По распоредувањето на тужителот, на неговото работно место било вработено лице со различна политичка припадност од онаа на тужителот и член на владејачката партија. Раководното лице исто така било со различна политичка определеност од тужителот. Судот го применил член 9 од Уставот на Република Македонија, според кој, граѓаните на Република Македонија се еднакви во слободите; членот 32 став 2 согласно кој секому, под еднакви услови, му е достапно секое работно место; одредбите од Законот за спречување и заштита од дискриминација и Законот за работни односи.

Со пресудата се забранува преземање дејствија од тужениот со кои се врши дискриминација, се задожува да ги преземе сите потребни дејствија со кои ќе ја отстрани сторената дискриминација и да му исплати на тужителот правичен надомест за нанесената душевна болка предизвикана поради повреда на правото на еднаков третман.

Свесни за постоењето на дискриминацијата по основа на политичка припадност во нашето општество, Македонското здружение на млади правници ја поздрави одлуката на судот и сметаат дека оваа пресуда е од особено значење поради тоа што е прва првостепена пресуда каде што се утврдува дискриминација по основа на политичка припадност.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 часа

(Видео) Тодев: МВР нема доволно униформи за полицијата

Во наредниот период очекуваме нови 600 приправници кои треба да потпишат професионален договор, а униформи за нив нема. Не смееме...

Македонија17 часа

(Видео) Санев: Јанкулоска бесправно ме деградираше со цел да ја унапреди сопругата на Горан Грујевски

Поранешниот началник на Одделението за меѓународна соработка во Секторот за Европска унија при МВР, Антонио Санев во 2012 година од...

Економија17 часа

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ, чиишто исплати започнаа минатата недела. ГСОЛ досега инвестирал над 60 милиони...

Топ20 часа

Тешка сообраќајка кај Стајковци, возачот починал на лице место

Дваесет и двегодишен маж починал во тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стајковци. Управувајќи го своето возило од марката „фолксваген голф“...

Македонија20 часа

Заев: Ниту едно искушение нема да нѐ оттргне од европските вредности

Ниту едно искушение или предизвик не може да нѐ оттргне од европските вредности, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во...

Македонија21 час

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија2 дена

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија2 дена

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија2 дена

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија3 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија3 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија3 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија3 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија3 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Досие