МАКФАКС

Општество

Реализиран проект за подобрување на квалитетот на статистичките податоци

Реализиран проект за подобрување на квалитетот на статистичките податоци

Општество

Вкупно 1,8 милиони евра Европската Унија одвои за реализација на проектот „Техничка помош за Државниот завод за статистика“. Завршната конференција за проектот се одржа во вторник во Скопје. „Веродостојните статистички

Прочитајте го целиот напис
20.03.2012

Трифче Сандев избран за најмлад научник во 2011

Трифче Сандев избран за најмлад научник во 2011

Општество

Трифче Сандев е избран за најмлад научник за 2011 година. Наградата му ја врачи претседателот Ѓорге Иванов, при тоа истакнувајќи дека во Македонија има научен потенцијал што треба да се

Прочитајте го целиот напис
20.03.2012

Почнува пролет

Почнува пролет

Општество

Во вторник наутро во 6:14 часот по средноевропско време на северната земјина полусфера пристига пролетта. Во вторник наутро во 6:14 часот по средноевропско време на северната земјина полусфера пристига пролетта.Пролетта

Прочитајте го целиот напис
20.03.2012

Избегал пациент од Психијатриската болница „Негорци“

Избегал пациент од Психијатриската болница „Негорци“

Општество

Пациент опасен за околината избегал завчера од Психијатриската болница „Негорци“ во Гевгелија, соопшти МВР. Од болницата вчера пријавиле во полиција дека завчера околу 20,30 часот од болницата избегал педесет петгодишен

Прочитајте го целиот напис
19.03.2012

Викендов започнува летното сметање на времето

Викендов започнува летното сметање на времето

Општество

Летното сметање на времето во Европа започнува ноќта меѓу 24 и 25 март. Ноќта меѓу сабота и недела часовниците во

Прочитајте го целиот напис
19.03.2012

Продолжува топлото време

Продолжува топлото време

Општество

Според прогнозата на метеоролозите времето во понеделник ќе биде сончево и топло. На повисоките места ќе дува ветер од југозападен

Прочитајте го целиот напис
19.03.2012

Сообраќајот се одвива тековно

Сообраќајот се одвива тековно

Општество

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива непречено, без забрани, застои и ограничувања. Сообраќајот на сите магистрални

Прочитајте го целиот напис
19.03.2012

Стан во Скопје, 15 автомобили и илјадници други награди

Стан во Скопје, 15 автомобили и илјадници други награди

Општество

Во дневните весници „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ од денеска, па сè до 9 јули годинава, читателите ќе имаат можност да

Прочитајте го целиот напис
18.03.2012

Педијатриски ургентен центар ќе функционира на Детска клиника

Педијатриски ургентен центар ќе функционира на Детска клиника

Општество

Прв педијатриски ургентен центар ќе добие Македонија, а ќе функционира во рамки на Детската клиника. Ова во недела го најави

Прочитајте го целиот напис
18.03.2012

СОС телефон за помош на социјално ранливи категории

СОС телефон за помош на социјално ранливи категории

Општество

Случаите на злоупотреба на деца, педофилија, бездомни, стари и изнемоштени, како и други лица кои се во каков било социјален

Прочитајте го целиот напис
18.03.2012

Макфакс е-билтен

Email *