МАКФАКС

Македонија

Фрчковски да одовори на обвинувањата од Глигоров за попуштње за името

Фрчковски да одовори на обвинувањата од Глигоров за попуштње за името

Политика

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ цитираше дел од сеќавањата на поренешниот претседател Глигоров за соработката на Фрчкоски со контроверзниот грчки разузнавач Грилакис „Љубомир Фрчковски со брзина на светлината ги менува своите ставови

Прочитајте го целиот напис
14.03.2009

ВМРО ДПМНЕ во Кратово, Пробиштип и Крива Паланка

ВМРО ДПМНЕ во Кратово, Пробиштип и Крива Паланка

Политика

Владејачката партија денес држи митинг во Кратово, по кој следи митинг во Пробиштип, а вечерва во 20.30 часот е закажан митинг во Крива Паланка. Како што информираат од изборниот штаб,

Прочитајте го целиот напис
14.03.2009

СДСМ: Ружин “тројански коњ“ на Груевски во опозицијата

СДСМ: Ружин “тројански коњ“ на Груевски во опозицијата

Политика

СДСМ смета дека по вчерашното признавање на Ѓорге Иванов, на појадокот во Тетово, дека му ги собрал потписите на Нано Ружин, станува јасно дека и тој е кандидат на владејачката

Прочитајте го целиот напис
13.03.2009

Лаже!

Лаже!

Политика

Пишува: Слободан ЧАШУЛЕНе, господине Љубомир Данаилов Фрчкоски, не можете да го решите грчкиот проблем со нашето име за три-четири месеци. Не можете ниту да обезбедите прием во НАТО, уште помалку

Прочитајте го целиот напис
13.03.2009

Петковски засади дрво во центарот на Скопје

Петковски засади дрво во центарот на Скопје

Македонија

Тито Петковски, кандидат за градоначалник на Скопје од НСДП и од СДСМ, посади дрвце пред Театарот за деца и младинци

Прочитајте го целиот напис
13.03.2009

Навидум мирната кампања е полна со злоупотреби и прекршувања

Навидум мирната кампања е полна со злоупотреби и прекршувања

Политика

Ни оваа навидум мирна предизборна кампања не е поштедена од прекршувања, посочија денеска Граѓанската асоцијација МОСТ и Транспарентност Македонија. Се

Прочитајте го целиот напис
13.03.2009

Иванов на појадокот во Тетово го искара Ружин

Иванов на појадокот во Тетово го искара Ружин

Политика

На Нано Ружин му згорчи појадокот затоа што Ѓорге Иванов го искара оти негативно му ги коментирал клетвите Појадокот на

Прочитајте го целиот напис
12.03.2009

Анкета на ЦИКП: Иванов и Селмани во вториот круг

Анкета на ЦИКП: Иванов и Селмани во вториот круг

Политика

Две седмици пред изборот на следниот претседател, Иванов се’ уште е значително пред конкурентите, а во вториот круг Селмани има

Прочитајте го целиот напис
12.03.2009

СДСМ за извештајот на Европскиот парламент

СДСМ за извештајот на Европскиот парламент

Политика

На денешната прес-конференција СДСМ ги изнесе своите ставови за Извештајот на Европскиот парламент СДСМ повторно ја обвини Владата и ВМРО-ДПМНЕ

Прочитајте го целиот напис
12.03.2009

Без визи и почеток на преговорите со ЕУ во 2009 г.

Без визи и почеток на преговорите со ЕУ во 2009 г.

Македонија

Усвоен е Извештајот за напредокот на Македонија, а проблемот со името е ставен во втор план. Се препорачува визна либерализација

Прочитајте го целиот напис
12.03.2009

Макфакс е-билтен

Email *